A bécsi magyar nagykövet szerint Magyarország szuverén joga, hogy kiutasítsa a börtöneiben fogva tartott külföldi embercsempészeket, ez nem irányul egyetlen szomszédos ország ellen sem. Nagy Andor az InfoRádiónak azt mondta, nem bekérették az osztrák külügyminisztériumba, hanem meghívták, konzultációra kérték.
A diplomata szerint a magyar intézkedésre, a 700 embercsempész elengedésére
az osztrákok felkapták a fejüket.
Nehezményezték, hogy nem volt előzetes egyeztetés, a döntésre nem voltak felkészülve, nem tudták, hogy a 700 emberből hányan akarnak Ausztriába menni. Nagy Andor válaszul jelezte, Magyarországnak eszébe sem jutott, hogy a döntést bárki sérelmezné, hiszen nem árt vele senkinek.
A nagykövet megismételte azt az érvet, hogy a magyar börtönökben fogvatartottak 12-13 százaléka embercsempész, ellátásuk sokba kerül az adófizetőknek,
73 különböző nemzethez tartoznak, hogy kommunikálni lehessen velük, tolmácsra van szükség, bonyolult étkezési szokásaikhoz pedig bonyolult igazodni”
A Belügyminisztérium döntése szerint azokat engedik el, akiknek a büntetéséből kevés volt hátra, feltétel, hogy hogy 72 órán belül hagyják el Magyarországot azon a határon át, ahonnan érkeztek vagy ahonnan származnak.
Többnyire Szerbiáról, Romániáról és Ukrajnáról van szó
– tette hozzá a nagykövet, aki
Nagy Andor szerint az osztrák kormány migrációs politikájában meghatározó, hogy hamarosan választások lesznek.
Az osztrák külügy a 24.hu megkeresésére korábban azt közölte, a találkozón azt hangsúlyozták, hogy a magyar kormányrendelet merőben ellentmond mindannak, amit Magyarország az embercsempészet elleni harcban korábban keményvonalasan képviselt. Az osztrák fél szerint a magyar lépésnek közvetlen következményei vannak a szomszédos ország biztonságára. Ausztria egyelőre a határellenőrzés szigorításával reagált arra, hogy az Orbán-kormány elkezdte elengedni a bebörtönzött embercsempészeket.