Nagyvilág europoli

Már csütörtökön dönthetnek Bosznia-Hercegovina EU-s tagjelöltségéről

ELVIS BARUKCIC / AFP
ELVIS BARUKCIC / AFP

Azt javasolja az EU-s ügyekkel foglalkozó miniszterek tanácsa, hogy az Európai Tanács már az e heti EU-csúcson adja meg a tagjelölti státuszt Bosznia-Hercegovinának – adta hírül az MTI brüsszeli tudósítója.

Az Általános Ügyek Tanácsa ezt annak ismeretében javasolta, hogy az ország a jogállamiság megerősítése érdekében megtette az Európai Bizottság ajánlásában meghatározott lépéseket, köztük a korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelem, a migráció kezelése és az alapvető jogok biztosítása érdekében.

A tanács az erről szóló közleményben hangsúlyozta, hogy az uniós bővítés során nagy hangsúlyt kapnak a jogállamiság, az alapvető jogok, a gazdasági fejlődés és a versenyképesség, a demokratikus intézmények megerősítése és a közigazgatás területén végrehajtott alapvető reformok.

A közlemény az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét betöltő Csehország Európa-ügyi miniszterét idézte, aki hangsúlyozta, ajánlásával a Tanács határozott üzenetet küld az EU bővítés iránti elkötelezettségéről. Mikulás Bek kijelentette: az unió bővítési politikája a kontinens békéjének, jólétének, biztonságának, stabilitásának és a demokráciának a záloga.

Az Európai Bizottság a bővítési döntéscsomagjának részeként azzal a feltétellel tett ajánlást a nyugat-balkáni ország tagjelölti státuszának megadására október közepén, hogy Bosznia-Hercegovina lépéseket tesz a demokrácia, az állami intézmények működőképessége, a jogállamiság, a korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelem terén, valamint a média szabadságának megerősítésére és a migráció hatékonyabb kezelésére.

Bosznia-Hercegovina uniós tagjelölti státuszának megadásáról a tagállami állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács csütörtökön, egynaposra tervezett brüsszeli csúcstalálkozóján dönthet.

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik