- Globális ársapkát szeretne az USA az orosz olajra.
- Szergej Lavrov bejelentette, hogy már nem csak Donyek és Luhanszk kell Oroszországnak, de más területek is.
- Szijjártó Péter Moszkvába utazott, az orosz külügyminiszterrel tárgyal 700 millió köbméter földgáz beszerzéséről.
- Európai Bizottság: A tagállamoknak 15 százalékkal kell csökkenteni a gázfogyasztásukat.
- Elfogadták a hetedik szankciócsomagot Oroszországgal szemben.
- Álhír terjed Volodimir Zelenszkij súlyos betegségéről.
- Itt vannak a háború fontosabb szerdai eseményei is.
Zelenszkij videoüzenetben reagált a rossz egészségi állapotáról elterjesztett álhírre
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök videoüzenetben cáfolta csütörtökön a rossz egészségi állapotáról elterjedt álhírt – írta az Ukrajinszka Pravda hírportál.
Hackertámadások nyomán ukrán rádióállomásokon került adásba az az álhír, amely szerint az államfő súlyos állapotban van és kórházban, intenzív osztályon ápolják.
Oroszország újabb álhírt terjesztett el, amely szerint Zelenszkij elnök nem irányítja az államot, mert kórházban van, pontosabban intenzív osztályon súlyos egészségi állapota miatt. Nos, én az irodában vagyok,
fogalmazott az államfő az Instagramon közzétett felvételen.
„Minden tisztelettel az idősek iránt, a 44 nem 702 – zárta szavait Zelenszkij, utalva Vlagyimir Putyin orosz elnök közelgő 70. születésnapjára.
Közben Vadim Szkibickij, az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési főigazgatóságának képviselője sajtótájékoztatón reagált Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerdai kijelentésére, amely szerint az Ukrajna ellen indított orosz inváziónak megváltoztak a földrajzi koordinátái, és Moszkva már nemcsak a keleten lévő Donyec-medence egészére, hanem Ukrajna déli megyéire is igényt formál. Az ukrán hírszerzés értékelése szerint az ilyen politikai nyilatkozatok előkészítik az alapot a dél-ukrajnai elfoglalt területeknek az Oroszországi Föderációhoz csatolásához.
Szkibickij rámutatott: Lavrov azért tette ezt a nyilatkozatot, hogy felkészítse a nemzetközi közösséget az „ukrajnai orosz ajkú lakosság védelmére” vonatkozó politika előmozdítására. Szkibickij szerint az oroszok úgynevezett népszavazást terveznek, vagy más módon akarják Oroszországhoz csatolni az általuk megszállt területeket, beleértve Herszon és Zaporizzsja megyéket.
Tudomásunk van arról, hogy a megszállt területeken szavazóhelyiségeket hoztak létre, és a megszállók már készítik a választási névjegyzékeket a népszavazáshoz. Ezeken a területeken nagyon nehéz a humanitárius helyzet, az oroszok szigorúan ellenőrzik az ott maradt állampolgárainkat, ezért nagyon nehéz nekik bármit is tanácsolni. A morált azonban fenn kell tartani. Az ellenállási mozgalom működik (a megszállt területeken), és érezhető az eredménye,
hangoztatta a hírszerzési tisztségviselő.