- Heves harcokon vannak túl az ukránok: a kelet-ukrajnai Harkivnál vasárnapra virradóra sikeresen visszaverték az orosz támadókat, de kora reggelre bejutottak Ukrajna második legnagyobb városába az orosz csapatok, és folyamatosak a harcok. A régió kormányzója kora délután azt közölte, hogy visszaszerezték az irányítást a város felett.
- A főváros tartja magát, bár Kijev egyik elővárosában rakétatalálat ért egy olajfinomítót, amely ennek következtében lángra kapott. Az AP hírügynökség idézte Vitalij Klicskó polgármestert, miszerint azt mondta, hogy nincs kiút a lakosság számára, de később ő maga cáfolta ezt meg.
- Az ukránok szerint az összecsapásokban eddig 4300 orosz katona halt meg. A belügyminisztérium azt is közölte, 352 civil áldozata van a háborúnak, köztük 14 gyerek. Moszkva csütörtök óta először erősítette meg, hogy veszteségeket szenvedett Ukrajnában, de ezt nem számszerűsítették.
- Az Európai Bizottság, Franciaország, Németország, Franciaország, Olaszország, Nagy-Britannia, Kanada és az Egyesült Államok többek között arról döntött, hogy több orosz bankot elzárnak a SWIFT nemzetközi fizetési rendszertől, vasárnap pedig számos európai ország bejelentette, hogy kitiltja légteréből az orosz gépeket.
- Zelenszkij bejelentette, a fehérorosz határon, a Pripjaty folyó közelében találkozik az orosz és az ukrán delegáció előfeltételek nélkül. A tárgyalásra helyi idő szerint hétfőn reggel kerül majd sor. Az elnök nem sok reményt fűz a találkozó sikerességéhez, de mint fogalmazott, „egy próbát megér.”
- Szijjártó Péter este bejelentette, ismételten felajánlották a feleknek, hogy Budapest legyen az orosz-ukrán tárgyalás helyszíne.
- Vlagyimir Putyin magas fokú készültségbe helyezte a nukleáris elrettentő erőket, amiért a Nyugat és a NATO-tagállamok agresszív kijelentéseket tett az oroszokkal szemben. Ez ugyanakkor egyáltalán nem jelenti azt, hogy szándékában áll nukleáris fegyvereket bevetni.
- Bő három nap alatt több mint 66 ezer menekült érkezett Ukrajnából Magyarországra, a határ mellett folyamatosan gyűlnek az adományok.
- Ursula von der Leyen bejelentette, fegyvereket küld az EU Ukrajnának, amit vízválasztó intézkedésnek nevezett. Közölte azt is, a blokk lezárja a légterét az oroszok elől. Az EU emellett tervet készít a menekültek szétosztására is.
- Orbán Viktor interjút adott az M1-nek. A miniszterelnök arról beszélt: nincs olyan fegyverünk, amit nélkülözhetnénk.
- Prágában tízezrek, Berlinben százezer ember tüntetett a háború ellen, Ukrajna mellett.
Putyin fenyegetőzése még nem jelenti azt, hogy szándékában áll nukleáris fegyvereket bevetni
Amint beszámoltunk róla, Vlagyimir Putyin vasárnap magas fokú készültséget rendelt el a nukleáris elrettentő erőknél a NATO-tagországok vezetőinek „agresszív nyilatkozatai” miatt. Hogy ez mit jelent, arról ír Gordon Corera, a BBC News biztonságpolitikai tudósítója.
Emlékezetes, hogy az orosz elnök az Ukrajna elleni invázió megkezdésekor figyelmeztetett, hogy aki megpróbálja akadályozni őket, olyan következményekkel szembesülhet, amilyeneket még nem látott. Ezt széles körben úgy értelmezték, hogy Putyin nukleáris fegyverek bevetésével fenyegetőzik arra az esetre, ha a Nyugat az útjába áll.
A fokozott készültség elrendelése a figyelmeztetés egy módja, és valószínűleg megkönnyíti a nukleáris fegyverek gyorsabb elindítását. De ez nem jelenti azt, hogy szándék is van a használatukra, hangsúlyozza a BBC szakírója. Oroszország rendelkezik a legnagyobb nukleáris fegyverkészlettel, de azt is tudja, hogy a NATO-nak is elegendő fegyverzete van Oroszország elpusztításához.
Putyin célja az, hogy megpróbálja elrettenteni a NATO-t az Ukrajnának nyújtott támogatástól azáltal, hogy félelmet kelt, elbizonytalanítva a világot, hogy meddig hajlandó elmenni.