Magyarországnak és Lengyelországnak jó esélye van a győzelemre az európai uniós költségvetési vitában, a közösségi források kifizetéséhez fűzött jogállamisági feltételrendszer ügyében, ha a következő napokban jó irányba haladnak tovább a dolgok – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök kedd este Varsóban, miután lengyel kollégájával, Mateusz Morawieckivel tárgyalt.
Az MTI szerint a kormányfő arról számolt be a Polsat News lengyel kereskedelmi hírtelevíziónak adott interjújában, hogy
Hangsúlyozta, hogy azokat a jogállamisági kérdéseket, amelyeknek nincsen semmi közük a pénzügyi kérdésekhez, külön kell választani a költségvetési ügyektől. Nem lenne ugyanis kívánatos egy olyan helyzet, amelyben pénzügyi szankciókat lehetne kiszabni például azért, mert valamelyik tagállam nem követi az európai irányvonalat gender- vagy migrációs ügyekben.
A miniszterelnök kiemelte: Budapest és Varsó között egyetértés van minden főbb témában, a két ország érdekei egybeesnek, fontosnak tartják az EU alapszerződéseiben foglaltak, a nemzeti érdekek, illetve a Magyarországnak és Lengyelországnak járó pénzügyi források megvédését.
Úgy vélekedett, hogy a két ország együtt elég erős a pénzügyi érdekeik megvédéséhez,
nem kell aggódni, egyetlen pennyt sem fognak veszíteni.
Orbán Viktor rámutatott emellett, hogy a konfliktushelyzet, a költségvetési vétó fenntartása nem jó Európának, ahogyan Magyarországnak és Lengyelországnak sem áll érdekében, ezért mielőbb megállapodásra lenne szükség, amely minden fél számára előnyös. A magyar kormányfő hozzátette:
A vita nem a pénzügyi forrásokról szól, ez csak másodlagos kérdés, amiért harcolunk, az a nemzeti szuverenitás védelme. A V4, Magyarország, Lengyelország az EU jövője,
Ragaszkodnak a szétválasztáshoz
Lengyelország és Magyarország az európai uniós tárgyalásokon ragaszkodik a költségvetési és a jogállamisági témák szétválasztásához – hangsúlyozta Piotr Müller lengyel kormányszóvivő kedden, a magyar és a lengyel miniszterelnök varsói találkozója után.
Azt akarjuk, hogy az Európai Unió költségvetésére vonatkozó kritériumok kizárólag magát a büdzsét érintsék (…), hogy a források esetleges felfüggesztéséhez kapcsolódó feltételek csakis a költségvetés teljesítésére vonatkozzanak.
Meggyőződését fejezte ki, hogy a lengyel-magyar álláspont egyre nagyobb támogatottságot élvez a többi uniós tagállam körében is. A lengyel kormány ezt az álláspontot képviseli majd az uniós tagországok állam- és kormányfőinek csütörtökön kezdődő találkozóján.
Újságírói kérdésre válaszolva a szóvivő úgy vélte: van esély arra, hogy a csúcson megegyezésre jutnak.
Az esélyeket illetően inkább optimisták vagyunk, de ehhez két fél megegyezésére van szükség.
Az EU júliusi csúcstalálkozóján elfogadott, a költségvetési csomagra vonatkozó zárókövetkeztetések kedvezőek, de a csomag kialakításának utolsó fázisában megjelentek olyan előírások, amelyeket tisztázni kell – fejtette ki Müller. „Nem szeretnénk olyan jogi rendszerben dolgozni, amely nem világos, és amely politikai feszültségeket okozna” – tette hozzá.
Szintén újságíróknak válaszolva Müller megerősítette, hogy Varsó napok óta az EU tanácsának német soros elnökségével is egyeztet, olyan konszenzust keresve, mely összhangot teremtene a lengyel-magyar, illetve a német elnökség által képviselt álláspont között.
A németek 27 országban gondolkodnak
Kedd este a Portfolio Michael Roth német Európa-ügyi miniszter sajtótájékoztatójáról számolt be, aki azt mondta, hogy most is zajlanak az egyeztetések a háttérben és olyan megoldást kell találniuk a következő napokban, amelyet mind a 27 tagállam elfogad.
Roth az Általános Ügyek Tanácsának (ÁÜT) keddi ülése után kijelentette, hogy a jogállamisági mechanizmussal kapcsolatos rendelet kérdését nem szabad kinyitni újra, ezt újra megerősítette az ÁÜT-ön is, vagyis ennek megváltoztatására nem számíthat a magyar és a lengyel kormány. A jogállamisági mechanizmussal kapcsolatos tárgyalások során tekintettel kell lenni az Európai Parlament és az egyes tagállamok igényeire is, de a német soros elnökség mindent megtesz majd azért, hogy megoldást találjon.
Azt azonban Michael Roth megerősítette kedden, hogy
Hozzátette azt is, hogy nem lehet szétválasztani a 2021–2027-es keretköltségvetést, a helyreállítási alaphoz szükséges forrásrendeletet és a jogállamisági mechanizmus rendeletét, még ha a magyar és a lengyel kormány ez utóbbi leválasztására törekszik is.