Donald Trump rendelete a tisztességes kommunikációról szóló törvényt írja át, mert az jogi védelmet ad a közösségi platformok üzemeltetőinek a tartalmak moderálására. Az elnök szerint nem jár jogi védelem azon médiumoknak, amelyek cenzúráznak. Az ügy előzménye, hogy kedden a Twitter hamisként jelölte meg Trump két bejegyzését is.
Az elnök közölte, William Barr igazságügyi miniszter dolgozza ki a szabályozás részleteit, azt, hogy ne kaphassanak kormányzati támogatást olyan közösségi médiumok, amelyek tulajdonosai elfojtják a szólásszabadságot. Szerinte
mindenki tudja, hogy miről van szó. Rengeteg adófizetői pénzzel támogatjuk ezeket az óriáscégeket, ez így nem mehet tovább. (…) Azért vagyunk ma itt, hogy megvédjük a szólásszabadságot azoktól a legnagyobb veszélyektől, amelyek az amerikai történelemben valaha is fenyegették.
Szerinte az internetes közösségi platformok működtetőinek
ellenőrizetlen hatalmuk van a cenzúrához, a tartalmak szűkítéséhez, szerkesztéséhez, megváltoztatásához, elrejtéséhez, és az állampolgárok egymás közötti, vagy a szélesebb közvélemény kommunikációjának bárminemű virtuális megváltoztatásához.
Az elnök közölte: a kormányzat a kongresszus elé terjeszt egy olyan törvénytervezetet, amely az 1996-os törvény bizonyos mértékű módosítását javasolja majd. Az állami hírügynökség szerint miután a Twitter hamisként jelölte meg Trump két bejegyzését, az Egyesült Államokban vita kezdődött a platform eljárásáról, többen kétségbe vonták a Twitter elfogulatlanságát.
Zuckerberg: a Facebook nem cenzúráz
A Facebook-vezér a Fox tévének azt mondta, a közösségi oldalaknak „nem szabad az igazság döntőbíráiként fellépniük” mindenben. Mark Zuckerberg szerint sem a Facebooknak, sem a Twitternek nem dolga, hogy ellenőrizze a megjelenített tartalmakat, rövid bejegyzéseket.
Nagyon erősen hiszek abban, hogy a Facebooknak nem szabad mindenben igazságot tennie, mint ahogyan valószínűleg általában a magánvállalatoknak sem dolguk ez, főként a médiacégeknek nem szabad ilyen helyzetbe kerülniük.
Szerinte a Facebook politikája különbözik a Twitterétől. Ezzel azt sugallta, hogy az általa alapított oldal nem avatkozik be, nem moderálja a tartalmakat.
Az MTI szerint az interjú nyilvános konfrontációhoz vezetett a Twitter társalapítójával, igazgatójával.
Jack Dorsay azonnal védelmébe vette az általuk képviselt tényellenőrzést, a bejegyzések esetleges kiigazítását.
Továbbra is rámutatunk majd a választásokról szóló pontatlan vagy vitatott információkra szerte a világban. És elismerjük majd bármely saját tévedésünket is
– tette hozzá, jelezve, hogy ettől nem lesznek az igazság döntőbírái. A Twitter vezetője kiemelte: szándékukban áll, hogy összekössék az egymásnak ellentmondó megnyilvánulásokat, megmutassák a vitatott információkat, hogy az emberek maguk alkothassanak ítéletet.
Kiemelt kép: MTI/EPA/Polaris Images pool/Chris Kleponis