Egészségügyi pontrendszert alakítanának ki a kínai Hangcsou városában, így a hatóságok pontosan tisztában lehetnének vele, hogy ki mennyit dohányzott, ivott, sportolt vagy aludt egy-egy adott napon, írja a CNN.
A lap megjegyzi, az elmúlt hónapokban számos kormány kezdett el személyes adatokat gyűjteni állampolgárairól a járvány megfékezésének érdekében, ugyanakkor sokan attól félnek, hogy néhány intézkedés a válságot követően is életben marad, ami súlyos visszaélésekkel fenyeget.
Február óta a kínai kormány már alkalmaz egy egészségügyi kódrendszert, amivel kontrollálják az emberek mozgását és ezáltal a vírus terjedését is nyomon tudják követni. A QR-kód az állampolgárok telefonján jelenik meg, és egyfajta indikátorként működik az egészségügyi állapotukra vonatkozóan. A vörös, sárga és zöld színek jelzik, hogy a felhasználó elhagyhatja-e otthonát, felszállhat-e tömegközlekedési eszközre illetve megjelenhet-e nyilvános helyen.
Mivel az applikáció nyomkövető, ha valaki megfertőződik, a beteggel közeli kontaktusban lévő személyeket nagyon hamar elő tudják keríteni.
Hangcsou az elsők között volt, amely bevetette a járvány kezdetén az alkalmazást annak érdekében, hogy könnyebb legyen eldönteni, kinek kell karanténban maradnia. Most viszont ezt kiterjesztenék, és egy pénteki javaslat szerint az állampolgárokat lepontoznák, majd listáznák is az egészségügyi állapotuk és életmódjuk alapján.
Az applikáció megmutatja majd, hogy az állampolgár hányadik helyen áll adott pillanatban a több mint 10 millió lakos közül, és mennyit lépett előre vagy éppen hátra az elmúlt naphoz képest.
Arról egyelőre nem közöltek részleteket, hogy az adatokat milyen formában gyűjtik majd be, illetve hogy az emberek életmódjának lesz-e bármilyen hatása a mindennapi életre.
Kiemelt kép: Photo by Yan Linyun/Xinhua