Az amerikai képviselőház több milliárd dolláros koronavírus-segélycsomagot fogadott el szombaton, melynek célja, hogy mérsékelje a járvány gazdasági hatásait.
A törvénycsomag mellett 363-an, ellene 40-en szavaztak a demokrata többségű képviselőházban. A jogszabályok azután lépnek életbe, hogy a republikánus többségű szenátus is elfogadta, Donald Trump amerikai elnök pedig aláírta őket.
A 110 oldalas törvénycsomag Nancy Pelosi házelnök és Steven Mnuchin pénzügyminiszter egyezkedésének eredménye.
Az intézkedések között szerepel:
- a koronavírus-tesztek ingyenes elérhetővé tétele
- ételutalványok 34 millió alacsony jövedelmű lakosnak
- két hét fizetett betegszabadság a vírus által érintett embereknek
- a cégek adókedvezményt kapnak a kiadások fedezésére
- a dolgozóknak egyúttal lehetőséget adnak arra, hogy három hónap fizetés nélküli szabadságot vegyenek ki, ha karanténba kerülnének vagy beteg hozzátartozóikat kellene ápolniuk.
Az intézkedések azt célozzák, hogy a legsérülékenyebb csoportok, vagyis az idősek, a munkanélküliek, a családosok képesek legyenek megküzdeni az előttük álló kihívásokkal.
Pelosi elmondta, hogy a képviselőház a jövő héten megkezdi egy következő csomag kidolgozását a legsúlyosabban érintett iparágak és a gazdaság támogatására; Kevin McCarthy republikánus törvényhozó szerint abban már szerepelhet Trump korábbi felvetése, a munkabért terhelő adók csökkentése is.
Eközben az amerikai hadsereg közölte, hogy néhány kivétellel felfüggeszti a védelmi minisztériumnak dolgozó katonák, civil tisztségviselők és családtagjaik belföldi utazásait. Az intézkedés hétfőtől május tizenegyedikéig van érvényben. Korábban hasonló korlátozásokat rendeltek el a külföldi utakra a koronavírus terjedésének megfékezése érdekében. Az amerikai hadseregből keddi információk szerint mindössze négyen fertőződtek meg a kórokozóval.