Nagyvilág

Az EU figyelmeztetni akarta Erdogant a szíriai hadműveletek miatt, de Magyarország megvétózta

Az Európai Unió figyelmeztetni akarta Törökországot az észak-szíriai hadműveletek veszélyeire, de Magyarország megvétózta azt – írja a Spiegel diplomáciai forrásokra hivatkozva. A német lap szerint a 28 tagállam egy közös nyilatkozatot akart kiadni, mert az újabb véres harcok újabb menekültáradattal veszélyeztethetik az európai biztonságot.

A tagországok kedden elkészítettek egy szövegtervezetet, amelyben felhívták a figyelmet a veszélyekre. A szöveget szerda reggel a politikai és biztonsági tanács ülésén írták volna alá, azonban a magyar fél anélkül, hogy bármilyen konkrét indokot mondott volna, megvétózta azt – olvasható a Spiegel cikkében.

A déli, kora délutáni órákban komoly nyomás nehezedett Magyarországra, hogy legalább elvben álljon egy közös állásfoglalás mellé, de azután, hogy Ankara bejelentette, elindította az offenzívát, feleslegessé tette a figyelmeztetést.

Az nem lehet, hogy Magyarország minden egyes alkalommal blokkolja az EU-t. Ha egyszer sem sikerül egyetlen ilyen közös nyilatkozatot kiadnunk, akkor nem egyszerűen külpolitikai törpék leszünk, hanem megszűnünk létezni,

fakadt ki Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter.

A magyar kormány eddig nem akarta kommentálni az eseményeket – írja a Spiegel.

A törökök nem akartak tovább várni

Ahogy azt korábban megírtuk, Recep Tayyip Erdogan török elnök szerdán bejelentette, hogy megkezdődött a török hadsereg és szíriai szövetséges milíciája közös hadművelete Északkelet-Szíriában a Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd fegyveres csoport, valamint az Iszlám Állam terrorista szervezet dzsihadistái ellen. A török államfő a Twitter közösségi portálon azt írta, hogy a beavatkozás a Béke Forrása (Baris Pinari) fedőnevet kapta.

A Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű kurd vezetésű szíriai ernyőszervezet szóvivője megerősítette szerdán, hogy török harci repülőgépek csapásokat mértek Szíria északkeleti részén lévő kurd területekre. Musztafa Bali szerint a török repülők civilek lakta területeket bombáznak.

Az SDF magyar idő szerint szerda este azt írta a Twitteren, hogy a török légitámadásokban két civil meghalt, további kettő pedig megsebesült. Az offenzíva miatt a szíriai kurd harcosok leállították az Iszlám Állam dzsihadista szervezet elleni műveleteket.

Ezzel párhuzamosan az NTV török hírtelevízió arról számolt be, hogy több nagyobb robbanás rázta meg a délkelet-törökországi Ceylanpinarral szemben, a határ szíriai oldalán fekvő Rász-el-Ain városát. Az NTV szerint a tüzérség és a légierő adott le lövéseket kurd célpontokra, ahonnan a helyszíni felvételek alapján füstfelhők láthatók. Szárazföldi csapatok egyelőre nem léptek Szíria területére az NTV szerint. Hivatalos tájékoztatást egyelőre nem adtak ezzel kapcsolatban.

A hadművelet elindításáról a washingtoni Fehér Ház adott hírt vasárnapi közleményében, amelyben azt írták, hogy az Egyesült Államok fegyveres erői nem bonyolódnak bele és mivel az USA szerint az Iszlám Állam kalifátusát már legyőzték, ők a közvetlen térségben már nem lesznek jelen.

Erdogan korábban többször figyelmeztette Washingtont, hogy ha szeptember végéig nem alakítják ki együtt a biztonsági zónát, akkor Törökország kénytelen lesz saját katonai terveit végrehajtani.

Megint jön Erdogan Magyarországra
November 7-én érkezik a török elnök.

Tiltakozik Németország, Franciaország, Hollandia és Egyiptom

Heiko Maas német külügyminiszter felszólította az ankarai vezetést, hogy hagyjon fel hadműveletével Északkelet-Szíriában. Mint mondta, a kurd területek ellen indított offenzíva „további humanitárius katasztrófával és újabb menekülthullámmal fenyeget”.

A leghatározottabb módon elítéljük a török offenzívát Északkelet-Szíriában,

jelentette ki Maas az MTI beszámolója alapján.

Szíriának nyolc év polgárháború után stabilitásra van szüksége, ennek első lépéseként a közeljövőben össze kell hívni a szíriai alkotmányozó bizottságot – hangsúlyozta a német tárcavezető. Törökország azonban tovább destabilizálja a régiót, és megerősíti az Iszlám Állam terrorszervezetet.

Felszólítjuk Törökországot, hogy vessen véget offenzívájának, és békés módon gondoskodjon biztonsági érdekeiről.

Franciaország a leghatározottabban elítéli a török katonai műveletet – közölte Amélie de Montchalin francia külügyi államtitkár. Hozzátette: Párizs ez ügyben az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezi. Kiemelte, hogy Franciaország a nap folyamán európai partnereivel egyeztetett a lehetséges válaszról, így az ENSZ BT összehívásáról is.

Emmanuel Macron francia elnök kedd este Ilham Ahmeddel, a szíriai kurdok egyik vezetőjével egyeztetett, hogy támogatásáról biztosítsa a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) kurd-arab ernyőszervezetet. Ilham Ahmed az SDF kurd-arab ernyőszervezet politikai szárnyának, a Szíriai Demokratikus Tanácsnak (SDC) a társelnöke. Az Elysée-palota szerint Macron azért találkozott a kurd vezetővel, hogy „megmutassa, Franciaország az SDF ernyőszervezet oldalán áll, amely kulcsfontosságú partner az Iszlám Állam elleni harcban”. Úgy tudni, francia különleges alakulatok is segítik az SDF terrorellenes harcát Északkelet-Szíriában, ahol Törökország most offenzívát indított.

Luigi di Maio olasz külügyminiszter szintén úgy foglalt állást, hogy a török katonai művelet csak súlyosbítja a helyzetet Szíriában, és veszélybe sodorja a dzsihadisták elleni harcban elért eredményeket, amelyekhez Olaszország a terrorellenes koalíció révén járult hozzá.

A holland külügyminisztériumba a nap folyamán bekérették a török nagykövetet a szíriai katonai beavatkozás ügyében. „Hollandia elítéli az északkelet-szíriai török offenzívát. Felszólítjuk Törökországot, hogy ne haladjon tovább azon az úton, amelyen elindult” – hangsúlyozta Stef Blok holland külügyminiszter közleményében.

Egyiptom az Arab Liga rendkívüli ülésének összehívását szorgalmazta az ügyben – közölte a kairói külügyminisztérium. „Egyiptom a lehető leghatározottabban elítéli a török agressziót a szíriai területek ellen” – áll a tárca állásfoglalásában. Az offenzíva „szemtelen és megengedhetetlen támadást jelent egy testvéri arab állam szuverenitása ellen”.

Kiemelt képünkön Erdogan és Orbán Viktor, fotó: MTI/Koszticsák Szilárd.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik