Ahogy arról beszámoltunk, a szlovák parlament március 17-i döntése alapján május 15-étől tiltott és büntethető lesz a külföldi himnuszok, így a magyar éneklése is Szlovákiában, minden olyan esetben, amikor az adott államnak nem tartózkodik hivatalos delegációja a helyszínen. A tiltás az állami jelképek módosításáról szóló törvénybe került be a Szlovák Nemzeti Párt kezdeményezésére. Magánszemélyek nem, jogi személyek viszont akár 7000 euróig is büntethetők külföldi himnusz éneklése miatt.
A himnuszéneklést tiltó törvénymódosítást benyújtója, Dušan Tittel a Szlovák Nemzeti Párt képviselője, a dunaszerdahelyi DAC szurkolótáborának meccsek előtti magyar himnuszéneklésével érvelt a tiltás szükségessége mellett. A Smerrel és a Szlovák Nemzeti Párttal koalícióban kormányzó szlovák-magyar vegyespárt, a Híd-Most képviselői is megszavazták tévedésből a törvénymódosítást.
A szlovákiai magyarság körében széleskörű felháborodást váltott ki a magyar himnusz éneklésének betiltása, hiszen egyes kulturális eseményeknek, történelmi megemlékezéseknek, vagy akár egyházi szertartásoknak is bevett része a himnusz eléneklése. Dél-Szlovákia magyarlakta településein spontán himnuszéneklések szerveződtek, a Magyar Közösség Pártja és más szervezetek is aláírásgyűjtést indítottak a himnusz tiltása ellen. Világi Oszkár, a DAC tulajdonosa kijelentette, hogy a himnuszt a törvényi tiltás ellenére tovább fogják énekelni, ha szükséges, akkor a klub kifizeti a büntetéseket. Múlt hét vasárnap egy kisebb tüntetés is volt Pozsonyban.
A Híd-Most párt képviselői bocsánatot kértek, hogy állításuk szerint figyelmetlenségből megszavazták a himnusz éneklésének tiltását. A párt ígéretet tett a helyzet kezelésére.
Később a Híd-Most egy, az általuk vezetett igazságügyi minisztérium által kiadott értelmezésre hivatkozva már úgy érvelt, hogy a törvény nem tiltja más országok himnuszának éneklését, bár annak egyértelműsítését továbbra is szükségesnek látják. A Híd-Most párthoz hasonlóan a Szlovák Nemzeti Párt vezetése is arra az álláspontra helyezkedett, hogy a törvény nem tiltja a magyar himnusz éneklését.
Ugyanakkor a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának jogásza, Fiala-Butora János szerint a törvény egyértelműen tiltja a magyar himnusz éneklését, szerinte
a kérdés csak az, hogy mikor és kinek.
A törvény nem egyértelmű megfogalmazása miatt erre vonatkozóan jelentősen eltérő értelmezések lehetségesek. A legfontosabbnak viszont Fiala-Butora azt gondolja, hogy
a törvény teret ad a hatóságoknak a magyar himnusz elleni fellépésre. Ők saját maguk fogják értelmezni a törvényt és úgy járnak el, ahogy helyesnek tartják. Kötni elvileg a törvény betűje köti őket, ez viszont a szöveg többértelműsége miatt kevés dologra elég. Érdemes megemlíteni, hogy a sportrendezvényekről szóló törvény sajátos értelmezése alapján tiltják a magyar nemzeti jelképeket a DAC meccseken, messze túllépve a törvény helyes értelmezésén. Ebben az esetben is fennáll ennek a veszélye.
Bár a Híd-Most párt Andrej Kiska államfő vétóján keresztül kívánta rendezni a helyzetet, az államfő nem könnyítette meg a dolgukat. Kérésük ellenére ugyanis a törvénynek nemcsak a himnuszéneklésre vonatkozó részét, hanem az egész jogszabályt visszaküldte vétójával a parlamentnek. Így viszont már bizonytalanná vált, hogy a Híd-Most koalíciós partnerei, a törvénymódosítást végig vivő Szlovák Nemzeti Párt és a Smer hogyan fognak szavazni az államfő vétójáról.
A Szlovák Nemzeti Párt az Új Szó híre alapján az államfő vétójának megtörését fogja támogatni. Amennyiben így szavaz a a legnagyobb kormánypárt, a Smer is, úgy a szlovák parlament a Híd-Most támogatása nélkül, de más szlovák ellenzéki pártok szavazataival megtörheti az államfő vétóját.
Csütörtökön a nagyszebeni EU-s csúcstalálkozóra érkező Peter Pellegrini szlovák kormányfő, azt mondta az Azonnali kérdésére, hogy
senkit nem zavar a magyar himnusz.
Szintén csütörtökön a szlovák parlament médiabizottsága Kiska államfő vétójával szemben, a törvénymódosítás újbóli elfogadását javasolta – a bumm.sk híre szerint.
Ugyanakkor a szlovák parlament médiabizottsága támogatta a Híd-Most javaslatát is, hogy gyorsított eljárásban tárgyalják a törvénymódosítást. A törvénymódosítás egy plusz mondat betoldásával oldaná meg a kérdést, amely rögzíti, hogy a törvény nem érinti a természetes és jogi személyek más országok himnuszának lejátszására vagy eléneklésére való jogát.
A himnusztörvény újbóli elfogadásáról ma szavaz a szlovák parlament.
Kiemelt kép: Krizsán Csaba /MTI