Magyar idő szerint nem sokkal délután fél egy előtt érkezett meg a vietnami csúcstalálkozó helyszínre Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsongun észak-koreai diktátor.
A két államfő a hanoi Metropole Hotelben üdvözölte egymást. Miután mosolyogva kezet ráztak, Trump azt mondta tárgyalópartnerének,
megtiszteltetés, hogy újra együtt vagyunk. Vietnam már kiterítette a vörös szőnyeget, és számukra is megtiszteltetés, hogy fogadhattak minket. Az első csúcs nagyon sikeres volt, és azt hiszem, hogy ez legalább annyira az lesz.
Az amerikai elnök ezután nagyon szűkszavúan válaszolt két kérdésre az újságíróknak.
Arra a kérdésre, hogy meghátrált-e a denuklearizációt illetően, nemmel felelt, arra pedig, hogy békenyilatkozatot írnak-e majd alá a csúcson Trump azt nyilatkozta,
majd meglátjuk.
Kim Dzsongun nem sokat beszélt, a felvételek alapján mintha kicsit meg lett volna illetődve.
Az ünnepélyes találkozás után Trump a sajtószobában még intézett néhány szót az újságírókhoz. Mint fogalmazott, az első csúcson azt ígérte Kim Dzsongunnak, hogy ha rajtuk múlik, Észak-Korea előtt hatalmas jövő áll.
Úgy gondolom, hogy az országodban óriási gazdasági potenciál rejlik. Nagyon szép jövő áll előttetek, te egy jó vezető vagy. Segítünk, hogy ez sikerülhessen
– mondta a diktátornak.
A hivatalos program szerint ezután egy húszperces négyszemközti megbeszélést tartottak a felek, amelyen Kim Dzsongun elmondása szerint nagyon sok érdekes történetet osztottak meg egymással.
Ezt követően a két államfő közös vacsorán vett részt.
Amerikai részről Trump mellett Mike Pompeo külügyminiszter, Mick Mulvaney kabinetfőnök és egy tolmács, Észak-Koreától pedig a rezsim vezetője mellett Kim Jong Csol, az állampárt központi bizottságának alelnöke, Ri Yong-ho külügyminiszter és szintén egy tolmács volt ott a kerekasztalnál.
A 3rd photo op as Pres Trump and Kim Jong Un sit down to dinner with key aides. "Nothing like having a nice private dinner," says @POTUS facetiously as press contingent squeezed into the room for photos. pic.twitter.com/Lo0ReWqJSX
— Mark Knoller (@markknoller) February 27, 2019
A vacsoráról a Fehér Ház közlése szerint több amerikai újságírót is kitiltottak a bekiabálások miatt.
Érdekesség, hogy a reggeli órákban a séfek még mindig azon törték a fejüket, hogyan állítsanak össze egy olyan menüt, amit az USA és Észak-Korea is elfogad. Mindkét fél arra törekedett, hogy a legegyszerűbb ételsort szolgálják fel Trumpnak és Kim Dzsongunnak, a Fehér Ház különösen szerette volna elkerülni, hogy fényűző legyen a vacsora. Hogy végül mit ettek, arról nincs konkrét információ.
A másfél órás vacsora végén Trump és Kim Dzsongun is visszatért a szálláshelyére. A csúcs csütörtökön folytatódik, ekkor várhatók bejelentések és egy nagyobb volumenű sajtótájékoztató is.
Miről lesz szó?
A kétnapos csúcstalálkozó legvalószínűbb forgatókönyve az, hogy Amerika és Észak-Korea békenyilatkozatot ír alá, amivel jelképesen véget vetnének az 1953-ban fegyverszünettel zárult koreai-háborúnak. Azért csak jelképesen, mert az amerikai szenátus, Kína és Dél-Korea beleegyezésére is szükség lenne rá, hogy hivatalossá váljon.
Szintén kulcskérdés lesz a félsziget atommentesítése is, de ebben leginkább azért nem várhatók fejlemények, mert a legutóbbi, Szingapúrban megtartott csúcs óta Észak-Korea egy tapodtat nem lépett előre az ügyben, mert ez az egyetlen aduja. Ráadásul a két fél között tavaly aláírt dokumentumban a denuklearizáció kifejezés nincs pontosítva, nem esett szó annak részleteiről, az ellenőrzés módjáról és a menetrendjéről sem.
Trump ezzel kapcsolatban az elmúlt napokban többször is próbált nyugtatgatni, mondván nem kell kapkodniuk, mert Észak-Korea már rég nem tesztelt atomfegyvert, csak azt felejtette el, hogy az első és a második nukleáris kísérletük között is évek teltek el, és megfigyelők szerint mostanáig nem hagytak fel a programmal.
Szakértők arra is rámutattak, a helyszínválasztás egy kidolgozott terv része amerikai oldalról, ugyanis azt próbálják meg szemléltetni Kim Dzsongunnak, hogy Észak-Korea legalább olyan virágzó állam lehetne, mint Vietnam.
Trump már csütörtökön, Kim Dzsongun majd csak szombaton utazik haza. Utóbbi vonattal érkezett Hanoiba, a 4000 kilométeres utat 70 óra alatt tette meg.
Kiemelt kép: Saul LOEB / AFP