A miniszter úton Ázsiába, az alaszkai katonai támaszponton megállva nyilatkozott a vele utazó újságíróknak. Nem nevezte meg konkrétan, hogy mely katonai bázisok adhatnak átmenetileg otthont az illegális bevándorlócsaládoknak, s arról sem szólt, hogy előreláthatóan hány családot fogadnak majd be. Közölte: a részleteken még dolgoznak.
Korábban mind az egészségügyi és emberi erőforrások minisztériuma, mind a Pentagon (védelmi minisztérium) négy katonai támaszpontot emlegetett, mégpedig három texasit, negyedikként pedig az Arkansas állam fővárosában, Little Rockban lévőt. James Mattis ugyanakkor vasárnap leszögezte: kettőnél több tábor nem lesz. Hozzátette, hogy a táborok működtetéséért nem a védelmi tárca felel majd, ez az egészségügyi és emberi erőforrások minisztériumának a feladata lesz.
A szállások létrehozásának gondolata szerdán merült fel, miután Donald Trump elnök a közfelháborodás hatására aláírta az illegális migráns családok szétszakítását és a gyermekeket a szüleiktől elválasztó gyakorlatot megakadályozó elnöki rendeletet. Az amerikai-mexikói határon ugyanis az elmúlt hetekben több mint kétezer gyermeket választottak el az előzetes letartóztatásba helyezett szüleiktől, s a rendelet értelmében már meg is kezdődött a családok egyesítése. Ezeknek a családoknak az elszállásolására alakít ki a Pentagon átmeneti szállásokat.
Kiemelt kép: Europress/AFP/Ulises Ruiz