Egy kétéves gyermek egy óra alatt súlyos károsodásokat szenvedhet a felforrósodott autóban és akár halállal végződő hipertermia (megemelkedett testhőmérséklet) is kialakulhat nála – figyelmeztetnek amerikai kutatók a Temperature című folyóiratban publikált tanulmányukban.
A szakemberek nem tudják pontosan megmondani, hogy milyen magas hőmérsékletnél kap hőgutát egy gyermek, ám a legtöbb halálos kimenetelű esetben az áldozat belső testhőmérséklete hosszú ideig meghaladja a 40 fokot.
Az Arizonai Állami Egyetem és a San Diegó-i Kaliforniai Egyetem kutatói szerint egy kétéves fiú testhőmérséklete egy nyári napon a szabad ég alatt hagyott autóban nagyjából egy óra, egy árnyékban parkoló autóban valamivel kevesebb mint két óra alatt elérheti ezt az életveszélyes határt.
A kutatók hat autót – két egyforma, ezüst színű, közepes méretű szedánt, két egyforma, szintén ezüst színű olcsóüzemű autót és ugyancsak két egyforma, ezüst színű kisbuszt – vizsgáltak meg a tanulmányukban.
A járműveket három forró nyári napon tesztelték, amikor a hőmérséklet meghaladta a 37 fokot Arizonában. Az autókat hol a szabad ég alá, hol árnyékba vitték, hogy megmérjék a beltéri és a felületi hőmérsékletüket.
Az árnyékban hagyott autók belső hőmérséklete egy óra után megközelítette a 37,8 fokot. A műszerfal átlagosan 47,8, a kormány 41,7, az ülések 40,6 fokra melegedtek egy óra alatt.
A különböző típusú autók eltérő ütemben melegedtek fel: a gazdaságos autók gyorsabban, mint a közepes méretű szedánok és kisbuszok.
A kutatók szerint a hipertermia és a hőguta tünetei fokozatosan jelentkeznek. A szervi károsodás már 40 fok alatt beindulhat. A hőgutát túlélők egy része agyi vagy szervi károsodással él tovább.
(MTI, kiemelt kép: Thinkstock)