Döntését az amerikai kormányzat hosszas mérlegelés után hozta meg, mert e döntéssel vitába keveredhet Törökországgal, amely a szíriai kurdokat az autonómiát követelő és ezért terroristáknak nyilvánított törökországi kurdok segítőjeként tartja számon.
Meg nem nevezett hírforrásokra hivatkozva közölte, hogy az amerikai kormányzat nehézfegyverzetet szállít a Szíriában harcoló kurdoknak, de föld-levegő rakétákat nem.
A Trump-kormányzat kulcsfontosságúnak tartja a kurdok küzdelmét az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet ellen Szíria északi és keleti vidékein, és a mostani döntés azt hivatott elősegíteni, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei felgyorsítsák Rakka, az IÁ szíriai “fővárosa” megtisztítását.
Az ABC szerint az információkat közlő kormányzati tisztségviselők – kifejezetten névtelenséget kérve – elmondták, hogy a döntésről már informálták a kongresszus legbefolyásosabb politikusait.
Magas rangú amerikai tisztségviselők, köztük Joseph Dunford, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának vezetője, korábban többször is találkoztak török tisztségviselőkkel, hogy egyeztessenek a Rakka elleni, és Ankara számára is elfogadható hadműveletekről. Recep Tayyip Erdogan török államfő tanácsadója, Ibrahim Kalin kedden Washingtonban tárgyalt erről Thomas Shannon helyettes külügyminiszterrel. James Mattis védelmi miniszter pedig – szintén kedden – Dániában, a dán védelmi miniszterrel tartott tárgyalásai utáni sajtóértekezleten közölte újságírókkal, hogy “hasznos megbeszéléseket” folytatott török tisztségviselőkkel, éppen a Szíriában az Iszlám Állam terroristái ellen harcoló kurdok felfegyverzéséről.
(BBC)