Még az év vége előtt létrejöhet a szabadkereskedelmi megállapodás az Európai Unió és Japán között – jelentette ki Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az uniós és japán vezetők keddi brüsszeli tanácskozását követően.
“Előrelépés történt a tárgyalásokon, most azonban be is kell fejeznünk a munkát. Bízom benne, hogy ezt még idén meg tudjuk tenni” – közölte sajtótájékoztatóján Juncker az ülés után, amelyen az uniót rajta kívül Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke képviselte, Japánt pedig Abe Sindzó kormányfő.
Hozzátette, hogy “az egyezmény amellett, hogy serkentené a gazdasági növekedést és a munkahelyteremtést Európában és Japánban, pozitív üzenetet küldene a világ többi részének is”.
A volt luxemburgi miniszterelnök mellett Donald Tusk is reményét fejezte ki, hogy a közeljövőben sikerül lezárni a szabadkereskedelmi tárgyalásokat. Mint mondta, ehhez határozott politikai akaratra van szükség mindkét fél részéről.
Az Európai Unió és Japán 2013 márciusában indította el a tárgyalásokat egy szabadkereskedelmi megállapodásról, és a felek rendszeresen síkraszállnak az egyeztetések felgyorsításáért. Az Európai Unió és Japán együttesen a világgazdaság közel 30 százalékát teszi ki, részesedésük a világkereskedelmi forgalomból megközelíti a 40 százalékot.
Abe Sindzó délután Charles Michel belga kormányfővel is megbeszélést folytatott, a találkozónak a terrorellenes intézkedések álltak a középpontjában. A tanácskozást megelőzően a japán miniszterelnök virágot vitt a brüsszeli Maelbeek metróállomásra, ahol márciusban egy öngyilkos merénylő felrobbantotta a nála lévő robbanószerkezetet, és ezzel meggyilkolt tizenhat embert. “Japán együtt harcol Belgiummal, más európai államokkal, valamint a világ többi országával a terrorizmus felszámolása érdekében” – hangsúlyozta a helyszínen Abe Sindzó.
A világ hét gazdasági nagyhatalmát tömörítő G7 csoport Japánban rendezendő májusi csúcstalálkozójára készülve a japán kormányfő a héten látogatást tesz az Európai Unió több országában és Oroszországban is.