Angela Merkel az albán kollégájával, Edi Ramával folytatott megbeszélést követően ugyanakkor nem tudott konkrét időpontot mondani arra, mikor kezdődhetnek meg az uniós csatlakozási tárgyalások a tavaly óta tagjelölt Albániával. Megjegyezte, hogy nem fogják “mesterségesen késleltetni” az első tárgyalási fejezet megnyitását. “Mindenhol elismerik, hogy Albánia nagy lépéseket tett előre” – hangsúlyozta Merkel.
Rama azonban újfent hangsúlyozta: hazájának világos perspektívára van szüksége az európai integrációt illetően. “Ha nincs ilyen vonzerő, akkor a Balkán népei nem fognak tudni megszabadulni a régi lidércnyomásoktól” – mondta az albán kormányfő a régióban dúló korábbi polgárháborúkra és etnikai konfliktusokra utalva.
Rama szerint hazája őszig az EU minden követelését teljesíteni fogja, és reméli, hogy ezután kijelölik számára a csatlakozási tárgyalások megkezdésének időpontját. Mint megjegyezte, ez azoknak a félelmeknek az eloszlatása szempontjából is fontos, amelyek szerint az unió nem vesz fel tagjai közé muszlim országot.
A két kormányfő találkozóján szó volt az elutasított albániai menedékkérők nagy számáról is. Merkel ezzel kapcsolatban elmondta: kollégájával egyetértettek abban, hogy Albánia nem az az ország, ahonnan menedékjog iránti kérelmeket kellene fogadni. A német kancellár utóbbi álláspont alátámasztásaként említette Albánia uniós tagjelöltségét, és azt, hogy Tiranának semmi ellenvetése nem volt, amikor Németország a biztonságos származási országok közé sorolta a nyugat-balkáni országot.
A német kancellár Tiranában megbeszélést folytatott Bujar Nishani államfővel is. Angela Merkel még szerda este Belgrádba utazik tovább, körútjának utolsó állomása pedig Bosznia-Hercegovina fővárosa, Szarajevó lesz.
A korrupcióval és szervezett bűnözéssel küzdő, közel 3 millió lakosú Albánia Európa egyik legszegényebb állama, és 2014 júniusa óta az unió hivatalos tagjelöltje.