Nagyvilág

Porosenko a kárpátaljai hősöket dicsérte

"Egész Ukrajna büszke a munkácsi dandár helytállására" Debalcevénél – mondta az ukrán elnök.

Petro Porosenko kifejezte köszönetét szerdán a Debalcevéből kivont 128-as munkácsi gyalogsági dandár tagjainak “harci küldetésük példaértékű teljesítéséért, bátor és hősies helytállásukért, amelyet az elmúlt hat hónapban mutattak”.

Prémiumot és szabadságot kapnak

Az államfő a Donyeck megyei Artemivszk városában látogatta meg a Debalcevéből kivont ukrán katonákat. “Nemcsak Munkács és Kárpátalja, de egész Ukrajna büszke önökre” – mondta Porosenko az alakulatnak.

Közölte, hogy fizetésemelést és prémiumot kap minden katonai járművezető, aki ki tudta hozni járművét a harcmezőről. Kijelentette azt is, hogy a Debalcevéből kivont összes katonát hazaküldik szabadságra.

Szerhij Saptala ezredes, a 128-as dandár parancsnoka – akit Porosenko Ukrajna Hőse címmel tüntetett ki – kiemelte, hogy az egység tagjai valamennyien az utolsó pillanatig tartották állásukat, és hősiesen teljesítették feladatukat.

22-en estek el

Közben Szemen Szemencsenko parlamenti képviselő, a Donbasz önkéntes alakulat parancsnoka Facebook-oldalán arról adott hírt, hogy eddig 167 Debalcevénél megsebesült katonáról van tudomása, valamennyiüket Artemivszkbe szállították. Vannak elesettek is, de számuk egyelőre nem ismert, mivel több holttestet hátra kellett hagyniuk a kivonuláskor.

A parancsnok az ukrán katonai vezetést hibáztatta Debalceve feladásáért. Kijelentette, hogy éppúgy, mint Ilovajszknál és a donyecki repülőtérnél, ez esetben sem a katonák hősiességén és kitartásán múlt, és még csak nem is az ellenség számbeli és technikai fölénye miatt szenvedtek vereséget, hanem a felső hadvezetés “példátlan hozzá nem értése” miatt.

Az ukrán vezérkari főnökség közlése szerint Debalcevénél az elmúlt napokban az előzetes adatok szerint összesen 22 katona esett el – közülük hatan a szerdai kivonulás közben, amikor tűz alá vették őket a szakadár erők -, és több mint 150-en sebesültek meg.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik