Az amerikai elnök a nyugati szankciókat is felemlegetve így fogalmazott: Putyinnak “egész egyszerűen meg kell értenie, hogy döntéshelyzetbe került”. “Úgy gondolom, rossz döntés lenne (egy újabb ukrajnai beavatkozás), de ő (Putyin) Oroszország elnöke, és végül ő lesz az, aki meghozza a döntést” – tette hozzá a Mark Rutte holland kormányfővel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
Obama ismét megerősítette, hogy az Egyesült Államok nem ismeri el “azt, ami a Krímben történik”, és visszautasította, hogy “a két hét alatt hanyag módon megrendezett népszavazás bármiféle törvényes eljárásnak” tekinthető. Ugyanakkor elismerte azt is, hogy nincs egyszerű megoldás a krími helyzetre.
Obama emellett rosszallását fejezte ki az ukrán határ mentén állomásoztatott orosz katonák létszámának növekedése miatt, s úgy értékelte, hogy a csapatok megerősítése Ukrajna megfélemlítésére irányul. Arra kérdésre válaszolva, hogy Moszkva Washington legfőbb geopolitikai ellenfele lenne, az amerikai elnök leszögezte: “Amerikának rengeteg kihívása van. Oroszország egy regionális hatalom, amely nem erejét, hanem gyengeségét bizonyítja azzal, hogy közvetlen szomszédjait fenyegeti. Nekünk jelentős befolyásunk van szomszédjainkra, és nem kell lerohannunk őket ahhoz, hogy erős, együttműködő kapcsolatokat alakítsunk ki velük”.
Mark Rutte ugyanakkor úgy nyilatkozott, nem tartja valószínűnek, hogy az ukrán válság katonai konfliktussá fajul, mivel ez senkinek nem áll érdekében. Viszont arra is felhívta a figyelmet, hogy a Nyugat fenntartja a jogot, hogy gazdasági szankciókat vezessen be Moszkvával szemben a helyzet további elmérgesedése esetén, amelyek “nagyon komoly károkat okoznának” Oroszországnak.