A krími lakosok arról dönthetnek majd, hogy a félsziget Ukrajna része maradjon vagy csatlakozzék Oroszországhoz. A referendum résztvevőinek az alábbi kérdésekre kell választ adniuk:
- Egyetért-e ön azzal, hogy a Krím félsziget az Orosz Föderáció alkotmányos részévé váljon?
- Egyetért-e azzal, hogy visszaállítsák a Krím félszget 1992-es alkotmányát?
A parlament korábban május 25-re – az ukrán elnökválasztással azonos napra – népszavazást írt ki a köztársaság autonóm státusáról és jogköreinek kibővítéséről, majd két napra rá a referendum időpontját előre hozta március 30-ra. A mostani népszavazás még két héttel korábban lenne, ráadásul a teljes elszakadásról. A különleges státust élvező Szvesztopol városi tanácsa ezen a napon ugyancsak népszavazást írt ki március 16-ra arról, hogy e város Oroszország részévé váljon-e.
Az 1992-es alkotmány szerint a Krím félsziget autonóm köztársaság, ám Ukrajna részeként, közös megállapodások alapján Kijev fennhatósága alatt áll.
Egy kírmi képviselő szerint Szevasztopol lakossága is részt vesz majd a népszavazáson, annak ellenére, hogy a városnak speciális státusza van a félszigeten belül.
Mindeközben a krími parlament névtelen szavazás útján elvi döntést hozott az Oroszországhoz történő csatlakozásról és felkérte az orosz vezetést, hogy segítse a folyamatot. Az RT és az ITAR-TASS szerint a parlamenti döntést több ezren ünneplik a plénum épülete előtt.
A krími parlament többségi, orosz ajkú képviselői a múlt pénteken hagyták jóvá a dél-ukrajnai autonóm terület új kormányának összetételét. A parlament előző napon menesztette a korábbi kormányt, és Szerhij Akszjonovot, az Orosz Egység pártjának vezetőjét választotta a minisztertanács elnökévé.
Az ukrán törvényszék az ügyészség kérésére csütörtökön elfogató parancsot adott ki Akszjonov és Volodimir Konsztantinov parlamenti elnök ellen.