Országosan sugárzott televíziós beszédében az energikusnak tűnő Fernández bejelentette, hogy programot indítanak a fiatal munkanélküliek képzésére. Az elnöki rezidencia kertjét megtöltő híveinek körében az elnök élesen bírálta azokat, akik távollétében egészségi állapotán tanakodtak.
A 60 éves elnökön tavaly októberben agyműtétet hajtottak végre. Egy vérömlenyt távolítottak el koponyájából, majd szívritmuszavarok miatt is kezelték. A munkába november 18-án tért vissza. Az általában bőbeszédű politikus, aki imádja a Twittert, utoljára december 10-én beszélt a nyilvánosság előtt, és december 13-a óta nem küldött üzenetet a közösségi hálón sem. A rá nem jellemző némaság miatt elindultak a spekulációk, és ellenfeleinek némelyike azt a kérdést is feltette, hogy ki irányítja ténylegesen az országot.
Fotó: MTI/AP/Natacha Pisarenko
A kormány tagjai többször kijelentették, hogy az elnök irányít teljes mértékben. Arra azonban sem ők, sem Fernández nem adott magyarázatot, hogy mi indokolta a hallgatást, miközben az ország kétszámjegyű inflációval, a vártnál alacsonyabb gazdasági növekedéssel és a devizatartalékok csökkenésével küzd. Az argentin peso árfolyama szerdán újabb 3,5 százalékkal zuhant a dollárral szemben, és a jegybank meg sem próbált interveniálni a nemzeti valuta leértékelődésének lassítására. Szakértők arra számítanak, hogy a pénzromlás üteme idén 30 százalék lesz, ami Venezuela után a második legmagasabb érték Latin-Amerikában.
Argentínában az államfőnek jogában áll rendeletekkel kormányozni a gazdaság és a társadalmi szféra jelentős részében. Cristina Fernández és néhai férje, egyben hivatali elődje, Néstor Kirchner állította helyre az elnöki hatalmat Argentínában, amely erősen meggyengült a 2001-2002-es hazai gazdasági és hitelválság következtében.
Az elnök megerősítette szerdán, hogy a jövő héten Kubába utazik és részt vesz a Latin-amerikai és Karibi Országok Közösségének havannai csúcstalálkozóján.