A két ország 2011. október 31. után fagyasztotta be az UNESCO-nak szánt kifizetéseket, tiltakozásul amiatt, hogy az ENSZ párizsi székhelyű szervezete tagjai sorába emelte a Palesztin Államot.
Washington a lépést azokkal az amerikai törvényekkel indokolta, amelyek tiltják az ENSZ azon szervezeteinek támogatását, amelyek hallgatólagosan elismerik a palesztinok saját állam létrehozására irányuló törekvéseit. Izrael ugyancsak beszüntette az UNESCO támogatását, mivel szerintük a palesztinok egyoldalúan próbálják elismertetni államiságukat.
Sem az Egyesült Államok, sem a zsidó állam nem terjesztett elő pénteken hivatalos indoklást a kifizetések megszüntetéséről, vagy bármilyen javaslatot a lejárt követelések rendezéséről – közölte az ENSZ szakosított intézményének egyik munkatársa.
Az UNESCO története
Az amerikai pénzügyi támogatás megvonása komoly finanszírozási nehézségeket okoz a párizsi székhelyű szervezetnek, amely így néhány programját kénytelen leállítani. Washington eddig mintegy 240 millió dollárral, vagyis az UNESCO költségvetésének mintegy 22 százalékával járult hozzá a szervezet működéséhez.
A palesztinoknak eddig nem sikerült teljes jogú ENSZ-tagállammá válniuk, UNESCO-tagságukra úgy tekintenek, mint az ENSZ általi elismerés folyamatának első lépésére. Tavaly az ENSZ-közgyűlés – Washington és Jeruzsálem tiltakozása ellenére – “nem tag megfigyelő állam” szintre emelte az addigi megfigyelői palesztin státust a világszervezetben.