“Mussolini legnagyobb bűne a faji törvények bevezetése volt, de más téren jót is tett. Felelősége kisebb, mint Németországé” – mondta a sajtónak Silvio Berlusconi a Milánóban rendezett megemlékezésen.
Hozzátette, hogy “kezdetben nem volt tudatos” Mussolininek a nácizmussal való együttműködése.
“Az akkori olasz kormány a német hatalom győzelmétől tartva inkább a hitleri Németország szövetségese, mint ellenfele lett. Ez a szövetség kényszerítette ki a faji törvényeket” – vélekedett.
Berlusconi hangsúlyozta, hogy az akkor történteknek nem szabad megismétlődnie, “csak a deportáltak bőrébe bújva lehet megérteni, mekkora volt a tragédia és az elkeseredés”.
A jobbközép Szabadság Népe (PdL) elnökének szavait “hatalmas ostobaságnak” nevezte Pierferdinando Casini, a Kereszténydemokrata Unió (UDC) elnöke, és “Olaszországot sértőnek” minősítette Anna Finocchiaro, a balközép Demokrata Párt (PD) szenátusi frakcióvezetője.
Silvio Berlusconi a milánói központi pályaudvar 21. peronján kialakított Shoah-emlékközpont megnyitásán vett részt. Innen indultak a milánói zsidókat deportáló vagonok. A megemlékezésen jelen volt Mario Monti ügyvezető kormányfő, valamint Milánó főrabbija és a város római katolikus érseke.
“Az antiszemitizmus veszélye a mai napig fennáll” – hangoztatta beszédében Mario Monti.
A Nápoly közeli Acerrában a 2005-ben elhunyt Gennaro Verolino érsekről emlékeztek meg, aki 1942-45 között a budapesti nunciatúra titkára volt, és zsidók ezreinek mentette meg az életét.
A holokauszt “hatalmas tragédiája legyen mindenki számára örök figyelmeztetés, hogy a múlt borzalmai ne ismétlődjenek meg, és lépjünk túl a gyűlölet és rasszizmus minden formáján” – hangoztatta XVI. Benedek pápa vasárnap déli beszédében. A béke jelképeként a pápa fehér galambot repített fel dolgozószobájának Szent Péter térre néző ablakából.