Cikkünk frissül.
- Délután öt órakor indult el a Kálvin térről a státusztörvény ellen tiltakozó tömeg.
- A belvárosi vonulás után este háromnegyed hatra értek át a vonulók a Belügyminisztérium elé.
- Itt többen beszédet mondtak, a hivatalos program fél hétkor véget ért.
- Ezután a több ezres tömeg egy része elindult a Lánchídon át a Karmelita felé.
- A Karmelita előtt volt egy kis kordonbontás is, dulakodás, a rendőrség könnygázt vetett be.
- Beszédet mondott Hadházy Ákos és Pankotai Lili is, és egy jövő heti tüntetést is bejelentettek.
- A tiltakozók utolsó csoportja este 9 körült indult el haza. Ekkor ért véget a hétfői tüntetés.
Délután négy órakor kezdődött a civilek gyülekezése a Kálvin téren, hogy kifejezzék tiltakozásukat a státusztörvény ellen. A demonstrációt ADOM Diákmozgalom, PDSZ – Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete hirdette meg. Felhívásukban azt írták: “Pedagógusok, oktatók, oktatást segítők, diákok, szülők és mindenki, aki szívügyének tartja az emberi jogokat! Fogjunk össze, lépjünk fel a kicsinyes bosszú, és az azt szolgáló kormányzati elnyomó intézkedések ellen!”
A részvevők a belvárosban a Kecskeméti utcán át vonulnak majd a Ferenciek térre, majd az Eötvös tér érintésével a Széchenyi István térre érkeznek, a Belügyminisztérium elé.
A helyszínen osztott szórólapon az áll, hogy
Pintér Sándor meghosszabbíthatja a tanévet egy hónappal; megfigyelhetik a tanáraink telefonjait / számítógépeit, ezzel a mi magánéletünkbe is beleláthatnak; a tankerület és az igazgató tantestület nélkül döntene az iskola szabályait; a tankerület átvezényelheti a tanárokat és diákokat egyik iskolából a másikba.
A Kálvin téren egyelőre százas nagyságrendben érkeznek a tiltakozók, munkatársunk fotói szerint sok közöttük a fiatal.
A státusztörvény számos ponton jelent majd változást a tanárok életében, az érintettek szerint negatív irányba. Az új szabályozás például megszüntetné a pedagógusok közalkalmazotti jogviszonyát, és helyette egy újat hozna létre. Emellett a törvénytervezet szerint a tanárokat akár le is lehet hallgatni, ha pedig sztrájk lenne az iskolába, úgy akár másik iskolába vezényelhetnék a tanár nélkül maradt osztályokat.
A BKK jelezte, hogy a tiltakozómenet elhaladásakor a megadott útvonalon 5-10 perces korlátozásokra kell készülni, majd előreláthatólag hattól nyolc óráig lezárják a Széchenyi István teret. A korlátozások a közösségi közlekedést is érintik, több BKK-járat módosított útvonalon halad majd.
A tüntetésen feltűnő táblákon, transzparenseken az olvasható többek közt, hogy “Kis pénz = kis foci”, “Felmondás a megoldás”, “Nincs tanár nincs jövő”. De van hosszabb üzenet is:
A menet eleje hat óra előtt ért a Széchenyi térre. A létszám legalább ezer fős lehet, a belvárosi vonuláson a tiltakozók azt kiabálták többek közt, hogy “Pintér takarodj”, illetve, hogy “Nincs tanár, nincs jövő.” Munkatársunk a helyszínen Vajda Zoltán és Tordai Bence ellenzéki politikusokat látta, de a tömegben ott van több momentumosok képviselő is. A tiltakozók szerették volna, hogy Pintér Sándor lejöjjön, de a belügyminiszter nem jött.
Többen beszédet mondtak. Előbb Máté András, az Oktatói Hálózat aktivistája beszélt arról beszélt, hogy miközben a kormány teljesít pár régi anyagi igényt, ám ezért elveszi a szabadságot. Takács Vera, diákaktivista azt mondta, hogy nem tudja, őt ki fogja tanítani a beszéde végén.
Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete országos választmányának tagja beszédében azt követelte, hogy a kormány vonja vissza a státusztörvény tervezetét, mivel annak nem a közoktatás megjavítása a célja, hanem a pedagógusok megregulázása. Úgy folytatta: ehelyett a kormány olyan jogszabályokkal álljon elő, amelyek betöltik azt a szerepet, amelyet a kabinet az EU felé vállalt, mert – mint fogalmazott – “akkor a közoktatás is javulni fog és pénz is lesz”. Nagy Erzsébet beszámolt arról is: az Európai Parlament “összes nagy frakciója” aláírt egy, az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek címzett levelet, amelyben azt követelték, hogy az EB gyakoroljon nyomást a magyar kormányra a státusztörvény visszavonása érdekében.
A tüntetés hivatalos része fél hét előtt ért véget. Nagy Erzsébet (PDSZ) békés távozásra kérte fel a tiltakozókat.
Ezek után Pankotai Lili ment fel a színpadra, és mondott beszédet. A tömeget a Karmelitához hívta a diák, ahol elmondása szerint kordonbontás zajlik jelenleg is, és három főt állítólag el is vittek a rendőrök. A Telex tudósítása szerint Hadházy Ákos és a Momentum több politikusa is megpróbálta elbontani a kordont, de őket a kordontól elvitte a rendőrség este hat óra körül némi dulakodás után.
Fél hét magasságában a tömeg elindult a Várba a gyalogosok elől elvileg lezárt Lánchídon. Tudósítónk szerint a 2-3 ezres tömeg közel fele vonul a Karmelita felé.
Hét óra körül ért fel a tömeg eleje a Várba, ahol azt skandálják, hogy
Viktor, gyere ki!
Negyed nyolc előtt már kisebb tömeg állt a Karmelita előtt, ahol jelentős létszámú rendőrség a kordon előtt állva védi a kerítést. “Kordont le!” – kiabálják a tiltakozók. “Elegünk van!”
A tüntetők el kezdték bontani kordont negyed nyolc előtt, mire a rendőrség megpróbálja őket visszaszorítani. Kisebbfajta dulakodás alakult ki tudósítónk szerint. “Ez a kordon a diktatúra szimbóluma” – mondja egy tüntető.
A rendőrség könnygázt vetett be a tüntetők ellen. (Frissítés: a Budapesti Rendőr-főkapitányság este azt közölte, hogy a Karmelita kolostornál be nem jelentett gyűlést tartottak. A rendezvény több résztvevője agresszívan lépett fel a rendőrökkel szemben, ellenük könnygázt vetettek be.)
“Becsüljétek meg a tanárainkat!” – zúg a tömegből. “Szabad ország, szabad oktatás!” (Videó is készült arról, hogy a rendőrök könnygázt vetettek be a Karmelita kolostor épülete előtt a tüntető diákok ellen.)
“Neked is van gyereked!” – skandálják a rendőröknek a tüntetők. És azt: “Bünözőket védtek!” Több tiltakozó beszédet intéz a Karmelitát védő rendőrökhöz.
Fél nyolc magasságában patthelyzet alakult ki Orbán Viktor hivatala előtt: állnak a tüntetők, és állnak a rendőrök. Egymással szemben. A tüntetők azt kezdik skandálni, hogy “menjünk be!”, majd azt, hogy “Orbán gyere ki, vár a néped idekinn!”
Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő megafonba mondott beszédében azt hangsúlyozta a rendőrök és a kordon előtt háromnegyed nyolckor, hogy jelenleg egy „rendőrállami törvényt védnek rendőrállami módszerekkel.” Hozzátette: „ez nem építési kordon, ez a kordon törvénytelen, a hazugság jelképe.” Hadházy Ákos szerint a bosszútörvény az egész társadalmat támadja. A helyszínen volt még az MSZP-s Komjáthi Imre és a Párbeszéd-frakcióban ülő Jámbor András is.
Pankotai Lili beszélt röviden valamivel nyolc óra után. Bejelentette, hogy május 3-án újabb tüntetés lesz, és arról is mondott valamit, hogy valamifajta érdekvédelmi összefogás is alakul, de erről részleteket nem árult el.
Negyed kilenckor a tömeg jelentős része elindult haza, egy kisebb csoport a Karmelitát egy másik oldalról próbálja megközelíteni, de nem tudnak átjutni a rendőrfalon. Kormányellenes rigmusokat skandál a pár száz fős tömeg. Közben Karácsony Gergely is a helyszínre érkezett.
Tudósítónk szerint este 9 óra előtt már csak száz fős a rendőrökkel szemben álló tiltakozók száma, de ők is elindulnak haza. A tüntetés este 9 óra magassságában véget ért.
Élő közvetítésünket itt láthatja:
Hétfőn reggel pedagógusok ülősztrájkoltak a Belügyminisztérium előtt, a hivatalos válasz sem váratott sokáig magára.