Pénzügy

Azt hinné, kifutott a CSOK-ból? Megmutatjuk, mire figyeljen

Sok kérdést kapunk azzal kapcsolatban, hogy lehet-e valaki túlkoros a CSOK-hoz. A válasz egyszerűnek tűnik, egyedül akkor kell az életkorra figyelni, ha megelőlegezett CSOK-ot veszünk igénybe, vagyis előre vállalt gyerek után kapjuk az állami támogatást. De azért ennél bonyolultabb a helyzet. A Bankmonitor írása.

Gyakorta fut be hozzánk kérdés a családok otthonteremtési kedvezményével kapcsolatban, ezek között megtalálható olyan kérdés is, ami afelől érdeklődik, hogy van-e az igénylő életkorára vonatkozóan felső korlát. Sok párnál ugyan a gyermekvállalás időben kitolódik, de ettől függetlenül azért szeretnék igénybe venni a CSOK nyújtotta, akár több millió forintos állami támogatást.

A jó hír az, hogy ha már van gyerekünk vagy gyerekeink, akkor nincs életkorhoz kötve a CSOK igénylése és annak pozitív elbírálása. Az igénylő lehet akár idősebb korban is, mégis minden további nélkül megkaphatja a vissza nem térítendő állami támogatást.

Azért annyit jó, ha tudunk, hogy gyerekek után vehető igénybe az állami támogatás, a jogszabály viszont pontosan megmondja, hogy ki számít az értelmezésük szerint gyereknek. Itt a korlát az, hogy az igénylő eltartottja legyen és a 25. életévét ne töltse be.

Magyarul egy 25 év feletti gyerek esetében már nem kapjuk meg a kedvezményt, kivéve, ha megváltozott munkaképességű személyről van szó és ez a helyzet vagy egy éve tart, vagy egy éven belül nem változik meg. Így ha két gyereke lenne az idősebb CSOK igénylőnek, és az egyik 25 év alatti, míg a másik 25 év feletti, akkor az esetek döntő többségében csak az egy gyermek utáni támogatásra jogosult, ami használt és új lakás vásárlása esetében is 600 ezer forint.

De visszatérve az igénylő életkorához, csak akkor kell erre figyelemmel lenni, ha vállalt gyermekre vesszük fel a CSOK-ot. A szabályok szerint fiatal házaspárok is vehetnek fel megelőlegező CSOK-ot, viszont ekkor az elvárás az, hogy a házaspár legalább egyik tagja a 40. életévét ne töltse be. Ezt az igényléskor nézik, vagyis nem szükséges a gyermekvállalásra kitöltött időszakban végig ennek megfelelni. Praktikusan tehát felveheti a megelőlegező állami támogatást az a házaspár, ahol az egyik fél például 35 éves, míg a másik 43 éves.

Ne higgyük azt, hogy sokáig halogathatjuk a dolgot

A fentiek fényében úgy látszódhat, hogy az életkorra vonatkozóan viszonylag kevés elvárást fogalmaznak meg a törvényben. Azonban ha lakásvásárlásról van szó, főleg családok esetében, akkor azért mást is fejben kell tartanunk.

A gyermekvállalás teljesítésére a jogszabályok adnak kellő időt (1 gyermek – 4 év, 2 gyermek – 8 év, 3 gyermek – 10 év), viszont azt se felejtsük el, hogy minél később fogunk a gyermekvállalásba, annál több kockázati tényezővel kell számolnunk. Orvosok szerint az ideális életkor erre 20-35 év között van, ezt követően megnő a komplikációk valószínűsége.

További korlát, hogy minél több gyerekünk van – vagy minél többet vállalunk – és minél több állami támogatást kapunk, annál nagyobb lakás vásárlását teszik kötelezővé. Például 3 gyermeknél legalább 60 négyzetméteres lakást várnak el. Ez a mai ingatlanárak mellett olyan pénzügyi terhet jelent, amit a legtöbben csak hitelből tudnak kigazdálkodni.

Ekkor pedig már a lakáshitelre is figyelni szükséges, ahol a bank már elvárja, hogy magas életkor mentén plusz biztosítékot adjunk. Például a CSOK 10+ 10 konstrukciónál az áll az egyik bank szabályzatában, hogy ha a hitel futamideje alatt az adós betölti a 75. életévét, akkor hitelfedezeti életbiztosítást kell kötni vagy adóstársat bevonni.

Egy 20-25 éves esetében ez azt jelenti, hogy ha nem akarunk plusz terhet a nyakunkba venni, akkor ajánlatos maximum 50-55 éves korban a hitelért folyamodni. Persze nem jelent megoldhatatlan problémát, ha ennél idősebben veszünk fel lakáshitelt, de akkor számoljunk a drágább vagy bonyolultabb ügyintézéssel.

Nézze meg az alábbi lakáshitel kalkulátorral, hogy melyik hitel felel meg az elképzeléseinek!

 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik