Kettészakadt Európa – legalábbis a pénztárcánk szempontjából, azaz a fizetések vásárlóerejét tekintve. A GfK legfrissebb felmérése szerint, a középmezőny gyakorlatilag megszűnt az országok között Európában.
Vagyis:
A négy legnépesebb ország – Németország, Nagy-Britannia, Franciaország és Olaszország – a kontinens vásárlóerejének 60 százaléka fölött rendelkezik.
A választóvonal Észak-Dél és Kelet-Nyugat között feszül. Dél- és Kelet-Európa országaiban a lakosság vásárlóereje a gazdasági válság ellenére némiképp nőtt, ám még így is komoly lemaradást tükröz Nyugat- és Észak-Európa országaihoz képest.
Ugyanez igaz Magyarországon belül is, azzal, hogy némileg mérséklődött a leggazdagabb Budapest és a legszegényebb Szabolcs-Szatmár-Bereg megye közötti szakadék.
Mindez azt jelenti, hogy az európai átlag 38,4 százalékából gazdálkodhatnak a magyarok. Ezzel 42 európai ország közül Magyarország harmadik éve a 31. helyen áll.
Míg Budapest indexe összességében csökkent, a kerületenkénti megoszlás a megyei tendenciákkal ellentétesen változott: a leggazdagabb kerületek (XII., II.) vásárlóerő szempontjából tovább erősödtek, ugyanakkor a főváros legkevésbé tehetős régiói (VIII., X.) tovább szegényedtek.