Mint mi is hírül adtuk, nem indult el a kormány által ígért kórházi adósságkonszolidáció április elején, és nem kaptak választ az Emberi Erőforrások Minisztériumától a helyzet rendezésére tett javaslataikra sem a kórházi beszállítók. Pedig ez nagyon komoly gondokat okoz az érintetteknek, a fennamaradásuk is veszélyben van.
A válsághelyzet mielőbbi megoldása érdekében ezért levélben fordultak a miniszterelnökhöz a szektort képviselő érdekvédelmi szervezetek: az Egészségügyi Technológia és Orvostechnikai Szállítók Egyesülete (ETOSZ) és az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) azt kéri Orbán Viktortól, hogy tegyen lépéseket a helyzet mielőbbi megnyugtató rendezése érdekében. Sürget az idő, hiszen minden nap 150 millió forinttal emelkedik a kórházak adóssága.
Csak az ígéret maradt
A kormány 2015. április 1-jétől ígérte a kamatokkal és egyéb költségekkel mostanra 90 milliárdosra duzzadt kórházi adósságok konszolidációját, de még mindig nem indult el a tartozások kifizetése. Az orvostechnikai eszközök forgalmazóit és gyártóit képviselő két legnagyobb szervezet, az ETOSZ és az OSZ a minőségi betegellátást veszélyeztető helyzet megoldása érdekében április elején már eljuttatta javaslatait az emberi erőforrások miniszterének, valamint az egészségügyért felelős államtitkárnak, de azóta sem kaptak választ.
Barkácsmódszerek helyett
A kórházakat barkácsmódszerek alkalmazására kényszerítő helyzet rendezése érdekében ezért az érdekképviseletek most azt kérik a miniszterelnöktől, hogy segítsen kimenekíteni a kórházakat az adósságcsapdából, és a kormány – függetlenül az ellátórendszer folyamatban lévő átalakításától – mihamarabb tegyen konkrét lépéseket a helyzet megnyugtató rendezése érdekében.
Az idő sürget, ugyanis minden nap 150 millió forinttal emelkedik a kórházak adóssága, így az utolsó jelzés óta eltelt két hét alatt újabb 2 milliárd forinttal duzzadt az adósságállomány, ami jól mutatja, hogy mekkora bajban van az ágazat. A kórházi orvostechnikai, képalkotó diagnosztikai és egészségügyi informatikai beszállítók a nemzetgazdaság meghatározó szereplőiként úgy látják, hogy az ország javuló gazdasági eredményei ma már lehetővé tennék az egészségügyi ellátórendszer megerősítését, és a kórházi tartozások kifizetését.
Elkerülhető lenne
Így a gazdasági fejlődés iránt elkötelezett vállalatok szerint a magyar egészségügyben elkerülhető lenne, hogy az állandó spórolás miatt veszélybe kerüljön a betegellátás.
Ennek érdekében azonban azonnali, teljes adósságkonszolidációra és az adósságcsapdából történő kilépésre van szükség. Az ETOSZ és az OSZ április eleji válságtanácskozásán már felajánlotta szakmai együttműködését a kormány részére a kórházi adósságok kapcsán kialakult helyzet megoldása és a magyar egészségügy hosszú távon fenntartható finanszírozásának kialakítása érdekében. Mivel azóta nem született válasz a problémák rendezésére, a szektor képviselői most Orbán Viktor miniszterelnökhöz fordulva fogalmazták meg javaslataikat és felajánlásaikat: