A LIGA szakszervezetek már pénteken délután előrukkoltak béremelési javaslatukkal. E szerint a költségvetésben rögzített számokból indulnának ki: azt szeretnék, ha a növekedés (2 százalék) és az infláció (2,4 százalék) összege adná az általános béremelési mértéket. S ezen a 4,4 százalékon túl még további 1 százaléknyival megtoldanák a minimálbéresek fizuját.
Ez azt jelentené, hogy a mostani 98 ezer forintos bruttó minimálbér 103 ezer forint fölé menne. S a jelenlegi 114 ezer forintos bérminimumot pedig kicsivel több mint 6 ezer forinttal tornáznák feljebb jövőre, vagyis 120 ezer forint fölé.
A LIGA bejelentése kapcsán a Napi.hu több munkáltatói és más munkavállalói érdekképviseletet is megkérdezett. Az derült ki, hogy inkább a munkavállalói érdekképviseletek sürgetik a bértárgyalások megkezdését.
A közszféránál is korrigálni kellene
A LIGA-hoz hasonló mértékű, 4,5-5 százalékos béremelést tartana indokoltnak a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) is. És abban is egyetértenek, hogy a közszférában befagyasztott béreknél is is illene már korrigálni. A Liga ezt visszamenőleg szorgalmazná. A Munkástanácsok viszont egy jövő évi nagyobb (10 százalékos) emeléssel kompenzálna.
A MOSZ elnöke egyébként azt mondta a lapnak, hogy soha nem lehet elég korán kezdeni a bértárgyalásokat. S mivel komolyabb adó- és járulékváltozás nem várható, így szerinte ilyen oldalról sincs értelme várni az egyeztetések elkezdésével.
Ráér decemberben is
Az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetségének (ÁFEOSZ-COOP Szövetség) és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) viszont azt mondta, korai lenne még a jövő évi bérekről tárgyalni, hiszen még csak most került a parlament elé a költségvetés.
A VOSZ főtitkára, Dávid Ferenc szerint most megalapozatlan lenne bármilyen számot mondani. Előbb meg kell nézni a konvergenciaprogram és a költségvetés számait. Éppen ezért nem kommentálta a két munkavállalói érdekképviselet konkrét javaslatait sem.
Dávid úgy véli, hogy december közepére formálódhat meg olyan javaslat, amivel már le lehet ülni tárgyalni a versenyszféra és a kormány állandó konzultációs fórumán (VKF).