Mióta a Manpower méri Magyarországon a munkaerő-felvételi szándékot, most a legrosszabbak a munkakeresők kilátásai – hangzott el keddi tájékoztatójukon. A Manpower Munkaerő-piaci Mutató értéke mínusz 14 százalékponton áll, ami 15 százalékponttal alacsonyabb, mint az előző negyedévben, illetve évben. A mutató a felvételt tervező és az elbocsátást tervező cégek arányának különbségét mutatja. A váálaszadók 65 százaléka nem változtatna az alkalmazottak létszámán.
Az építőiparban is kevesebb munka lesz
Fotó: Kummer János
2012 első negyedévére az összes vizsgált iparágban és Magyarország összes régiójában negatívak a munkaerő-felvételi kilátások. Negyedéves összehasonlításban a mutató mind a kilenc iparágban és egy kivétellel (Nyugat-Dunántúl) az összes régióban romlott.
Az előző évhez képest zuhant a mutató az építőiparban (26 százalékpontot), a gyártás és termelésben (22 százalékpontot) és a kereskedelemben is (14 százalékpontot). A pénzügyi és üzleti szolgáltatások szektor -4 százalékponttal a legoptimistább iparág a munkaerő-felvétel terén. Negyedéves és éves összehasonlításban a munkaerő-piaci mutató 11 és 13 százalékpontos csökkenést mutat, erre amióta a Manpower Magyarországon méri a munkaadói szándékot – 2009 óta – nem volt példa.
A munkáltatói előrejelzés a munkaerői létszám alakulását illetően a legpesszimistább képet mutatja, amióta Magyarországon elkezdtük a munkaerő-piaci felméréseket. A gazdasági bizonytalanság több hónapja tart, ami egyértelműen rányomta a bélyegét a ma nyilvánosságra hozott felmérés eredményeire is: a magyar munkáltatók fékezik a munkaerő felvételt, amíg az európai adósságválság nem rendeződik. A munkát keresők kilátásai a gazdasági válság kirobbanása óta folyamatosan romlanak. A munkáltatók létszámcsökkentési terveit látva a munkavállalók leterheltsége várhatóan még jobban emelkedni fog” – mondta Kiss Judit, a Manpower Magyarország ügyvezetője.
A sor végén kullogunk
A magyar cégeknél csak a görögök pesszimistábbak világszinten, vagyis csak náluk terveznek kevesebb munkaerő-felvételt és több elbocsátást. Globálisan az utolsók között találhatjuk még Olaszországot is. Az Európai Unió tagjai közül a legmagasabb munkanélküliséggel küzdő Spanyolország mutatója viszont jelentősen javult.
A felmérésben résztvevő 41 ország közül 31-ben pozitív a mutató. A legoptimistább India, Brazília, Tajvan, Panama és Törökország. A korábbi években előkelő helyen tanyázó Kína azonban visszaesett: a Manpower szalkembere szerint azért, mert az ország felvevő piaca főként Európa, és itt csökkent a fogyasztás.