Két fő esetkört említ Farkas András nyugdíjszakértő hírlevelében, amikor a nyugdíj újraszámítását lehet kérni, és arra is kitér, milyen esetekben nincs erre mód.
Nyugdíjkorhatár elérése korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban vagy hasonló ellátásban
A korhatár előtti ellátásban vagy szolgálati járandóságban részesülő személyek kérhetik a nyugdíjkorhatáruk betöltését követően, hogy számítsák újra az egyébként változatlan összegben (az esetleges levonások nélkül) a korhatáruk betöltésének napján automatikusan öregségi nyugdíjjá alakult ellátásuk összegét, feltéve, hogy az ellátásuk mellett végzett munkával legalább 365 nap szolgálati időt szereztek.
Az újraszámításra az ad lehetőséget, hogy az ellátás melletti munkavégzéssel szerzett kereset járulék- és szocho-köteles, viszont figyelni kell az éves keretösszeg (idén 18 x 290.800 forint = 5.234.400 forint) elérésére, mert az elérés hónapját követő hónaptól az év végéig szüneteltetik a korhatár előtti ellátás vagy a szolgálati járandóság összegét. Persze a szünetelés esetleges időszaka alatt szerzett, járulék- és szocho-köteles keresetet is figyelembe kell venni a nyugdíj összegének újraszámítása során.
Az újraszámítás iránti kérelmet az érintettek régebben csak a korhatáruk betöltését követő hat hónapon belül nyújthatták be, 2022. július 28-ától azonban megszűnt ez az időbeni korlátozás, így az érintett személyek a korhatáruk betöltését követően bármikor beadhatják az újraszámítás iránti kérelmüket – hívta fel rá a figyelmet a nyugdíjszakértő. Hozzátette, hogy ezt feltétlenül érdemes megtenniük, hiszen az újraszámítás során hosszabb szolgálati időt és az eredeti ellátás megállapításához képest (jelentősen) magasabb valorizációs szorzókat lehet figyelembe venni.
A magasabb összegű nyugdíj viszont visszamenőleg legfeljebb hat hónapra jár, ezért a korhatár betöltését követően érdemes mielőbb beadni a kérelmet (annak ellenére, hogy a kérelem benyújtására vonatkozó korábbi időkorlát már megszűnt).
Nyugdíj újraszámítása jogorvoslati eljárás eredményeként
Jogorvoslat keretében az érintett nyugdíjas akkor kérheti a nyugdíj újraszámítását, ha bizonyítani tudja, hogy a nyugdíj-megállapító hatóság (kormányhivatal) jogszabályt sértett vagy nem vett figyelembe olyan utóbb kiderült tényt vagy körülményt, amelyet a nyugdíj megállapítása során figyelembe kellett volna vennie.
A nyugdíjtörvény vonatkozó rendelkezése szerint a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv a nyugellátást – kérelemre vagy hivatalból – a nyugellátás eredeti kezdő időpontjától kezdődően, a nyugellátás eredeti kezdő időpontjában alkalmazandó jogszabályok alapján, magasabb összegben vagy az igénylő számára egyébként kedvezőbb módon újra megállapítja, ha
- a nyugellátást jogszabálysértően állapították meg az igénylőnek járónál alacsonyabb összegben vagy az igénylő számára egyébként kedvezőtlenebb módon, vagy
- a nyugellátás összegét jogszerűen állapították meg, de a magasabb összegben vagy az igénylő számára egyébként kedvezőbb módon történő újra megállapítás az azóta tudomására jutott tények, adatok vagy bizonyítékok alapján indokolt.
A nyugdíj más esetekben nem számítható újra
Továbbra sem kérhető:
- a korábban megállapított nyugdíjak újraszámítása arra hivatkozva, hogy változtak a valorizációs szorzók,
- a korábban megállapított nyugdíjak újraszámítása arra hivatkozva, hogy a nyugdíjas dolgozott a nyugdíja mellett,
- a nők kedvezményes nyugdíja újraszámítása arra hivatkozva, hogy az érintett hölgy időközben betöltötte a nyugdíjkorhatárát,
- a közszférában szünetelő nyugdíj újraszámítása akkor, amikor a nyugdíjas közalkalmazotti vagy hasonló közszolgálati jellegű jogviszonya megszűnt és a nyugdíj folyósítása újraindult.