Gazdaság europoli

Blokkolták Budapest összes EU-támogatását: Brüsszel vagy az Orbán-kormány áll emögött?

Adrián Zoltán / 24.hu
Adrián Zoltán / 24.hu
Az év elején a kormányzat még azt terjesztette, hogy az EU-s pénzek akadálytalanul jönnek és jönni is fognak Magyarországra, ám mostanra sikerült megnevezniük az uniós források blokkolásának felelőseit. Budapest jelenleg mintegy 300 milliárd forintnyi fejlesztési pénzhez nem fér hozzá, ennek jelentős része már megítélt pályázati forrás, ami bármikor lehívható lenne. Kérdésünkre a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója számba vette, hogy milyen projektekre és milyen okokból nem érkezhet pénz a fővárosi beruházásokhoz.

Jó hír! Érkeznek az EU-s pénzek!

– hirdette a kormányzat január 1-jén indult kampányában. Ez az Orbán Viktor kormányfő által is gyakran hangoztatott narratíva áprilistól éles fordulatot vett, miután a kormánypropaganda elkezdte Kollár Kinga, a Tisza Párt EP-képviselőjének Brüsszelben elmondott szavait „kihangosítani”. Az ellenzéki politikus egyebek közt azt mondta, hogy a Magyarország elleni jogállamisági eljárás hatásosnak bizonyult, mivel 21 milliárd eurónyi uniós forrást felfüggesztettek, aminek pozitív oldala, hogy a magyarok romló életszínvonala erősíti az ellenzéket.

A kijelentés nyomán a kormányzati szereplők már nem az uniós pénzek akadálytalan érkezésére, hanem azok szándékos blokkolására hívták fel a figyelmet. Lázár János építési és közlekedési miniszter, valamint Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár sajtótájékoztatóikon egyaránt azt hangsúlyozták, hogy a Tisza Párt és Brüsszel alkuja miatt lehetetlenült el a fejlesztési forrásokhoz való hozzájutás.

A jogállami feltételességi eljárás, a Helyreállítási Alaphoz (RRF) kapcsolódó, illetve a horizontális feljogosító feltételek nem teljesítése miatt indított eljárások alapján valóban óriási mértékű fejlesztési pénzt fagyasztott be az Európai Tanács 2022-ben, azaz még a Tisza Párt megalakulása előtt. Mintegy 12 milliárd euró azonban még mindig Magyarország rendelkezésére áll a 2021–2027 programozási időszakban. A felhasználható összegből, elsősorban a GINOP Plusz és a TOP Plusz programok keretében, már ezermilliárdos nagyságrendben történtek kifizetések a beérkezett pályázatok után.

Ugyanakkor a 24.hu-hoz eljutott információk szerint főként a TOP pluszos források esetében jelentős nagyságrendben „vesztegelnek” magyar számlákon olyan támogatási pénzek, amelyeket az Európai Bizottságtól már kiutaltak, ám a települések azt nem hívhatják le, mert a kormány valamilyen oknál fogva nem írja ki a hozzájuk kapcsolódó pályázatokat.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik