Gazdaság

Dunaferr: legalább 70 milliárdba került eddig az indiai kaland, 3000 dolgozó várja, hogy jobbra forduljon a sorsa

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu
Másodszor is felszámolásba dőlt Magyarország legnagyobb acélműve, és másodszor is testre szabott jogszabály hozta el a véget a Dunaferre. Az orosz-ukrán tulajdonosok között őrlődő ISD Dunaferr Zrt. óriásveszteségeket felhalmozva tavaly év elején került felszámolás alá, de az adósságoktól megtisztított két új céget átvevő indiai Liberty Steel sem volt képes életet lehelni Magyarország legnagyobb acélgyártójába. A kérdés most ugyanaz: lesz-e erre újabb esély?

Megrázta Dunaújvárost a hétfői hír, hogy elrendelték a vasművet működtető két Dunaferr-utódcég felszámolását, a bíróság kimondta a Duna Furnace Kft. és a Dunarolling Kft. fizetésképtelenségét. A vasmű még mindig jelentős munkaadó: mintegy 3000 dolgozó és családjuk várja, merre kanyarodik az acélgyártó története.

A gyár hosszabb ideje haldoklik, és most ugyanott tart a története, ahonnan 2022 végén elindult: felszámolásból felszámolásba zuhant. Jó ideje nincs termelés, a dolgozókat előbb két műszakból egy műszakba tették, majd a többséget állásidőre küldték, be sem kellett járniuk dolgozni. A délutáni műszak megszűnése önmagában 30 százalék fizetéscsökkenést jelentett számukra. Az elmúlt négy évben nem volt béremelés, és mindent egybevetve úgy kalkulálnak, hogy

elveszítették a fizetésük reálértékének 75 százalékát.

A lapunk által megkérdezett dolgozók annyit mondtak, várják, hogy jobbra forduljon a sorsuk, és újra gyakorolhassák a speciális szaktudásukat.

A bevétel nagyrészt nem is az acélgyártásból származott

A felszámolás hétfői elrendelését megelőzően nem sokáig működött a Duna Furnace, illetve a Dunarolling. Az ISD Dunaferr felszámolója tavaly júniusban alapította meg – a vaskohászathoz szükséges eszközök apportjával – a két céget, majd ezeket 2023. október második felében vette tulajdonba az indiai hátterű Liberty Steel Central Europe Kft.

Egydolláros anyacég

A Liberty Steel Central Europe Kft.-t 2023 legelején jegyezték be, de anyacégének sincs sokkal hosszabb múltja, a szingapúri Liberty Steel Central Europe Holdings Pte. Ltd.-t néhány héttel korábban hozták létre. Az egyedüli tulajdonos, Sanjeev Gupta egy amerikai dollárral alapította az anyavállalatot. Gupta ismert az acéliparban, hiszen ő alapította az Egyesült Királyságban a Liberty Steel Group Holdings UK Ltd. (LHG) ipari és fémipari vállalatot, a Liberty Steel Groupnak a régiónkban is vannak érdekeltségei, a világ legnagyobb acélgyártójának számító ArcelorMittaltól vette át  például annak a csehországi (Ostrava), illetve romániai (Galac – Galati) üzemét. A magyarországi leány azonban nem a londoni csoport leágazása, mögötte az egydolláros alaptőkéjű szingapúri cég áll.

A bírósági végzés nem okozott meglepetést, a néhány nappal korábban hozott veszélyhelyzeti kormányrendelet alapján borítékolható volt, hogy a bíróság a törvényi kötelezettségét nem teljesítő adósra kimondja a fizetésképtelenséget. A Liberty pedig – ahogy ezt előre jelezte – nem tudta kifizetni a béreket, nem teljesítette a kötelességét, helyette a Bérgarancia Alapból kellett a dolgozókat kifizetni.

Ahhoz képest viszont meglepő, hogy a Liberty Steel Central Europe Kft. vezetése nemrég még belátható időn belül elérhető üzemi szintű nyereséget vetített előre a 2023-as mérlegbeszámolóhoz fűzött szöveges kiegészítésében.

Mohos Márton / 24.hu

Az idén június közepén lezárt dokumentumban előrejelzésekre hivatkozva azt írták, hogy az acéltermékek iránti kereslet növekedése 2024 első, második félévében indulhat meg, ami decemberre 5,6 százalékos bővülést jelenthet. „A csoport a várható pozitív piaci viszonyokra tekintettel tervezi a termelés folyamatos felfuttatását, 2024 második félévére, illetve 2025-től teljes egészében már a termelésből fakadó pozitív üzemi eredményt vár.”

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik