Gazdaság

Miért nem jövünk ki könnyebben a pénzünkből, ha véget ért az inflációs sokk?

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu
Az utóbbi négy évben a termékek és szolgáltatások jelentős része jobban drágult, mint amennyivel a mediánkeresetek és a nyugdíjak emelkedtek.

Számos oka van annak, hogy miközben mostanra mérséklődött a korábbi gigainfláció, a boltokban sokan továbbra is úgy érzik, minden drága maradt, és alaposan meg kell gondolniuk, mit tesznek a kosarukba. Az egyik, hogy a jelenlegi, átlagában mérsékeltebb árnövekedés a termékek nem elhanyagolható részénél a korábban jelentősen megemelkedett árakra rakódik rá. Annak az időszaknak az áraira, amikor 25 százalék körül nőttek átlagban a fogyasztói árak, az élelmiszerek pedig átlagosan 44 százalék körül drágultak. Most már barátibbak az adatok, az augusztusi statisztika azt mutatta, hogy az átlagos éves infláció 3,4 százalékos volt, az élelmiszer-inflációt pedig 2,4 százalékosra taksálta a KSH. Ugyanakkor az élelmiszer-infláción belül ekkor is volt 10 százalékos (kakaó, csokoládé), illetve jóval 20 százalék feletti drágulás is (liszt) tavaly augusztushoz képest. Ezért érezhetjük úgy, hogy

az árak tartósan magasan ragadtak.

Igaz, közben a fizetések és a nyugdíjak is emelkedtek. De ha megnézzük, hogy a leggyakrabban vásárolt termékeknél mekkora volt a drágulás 2020-hoz képest, akkor egyértelműen az látszik: a drágulást nem feltétlenül és nem minden évben tudta ellensúlyozni a keresetek és a nyugdíjak növekedése.

A nettó mediánkeresetek (az átlagnál kifejezőbb középérték, amelyhez képest ugyanannyian kapnak kevesebbet, mint ahányan többet) 2020-hoz képest 68 százalékkal nőttek, a mediánnyugdíjak pedig 61 százalékkal. (Amíg a keresetek középértéke ebben az időszakban csaknem 133 ezer forinttal emelkedett, a nyugdíjaké csupán 77,5 ezer forinttal. A mediánkereset és -nyugdíj közötti különbség ennek megfelelően 55 ezer forinttal nőtt, majdnem 124 ezer forintra – a nyugdíjak kárára. Vagyis, mint korábban megírtuk, folytatódott a nyugdíjak leszakadása a keresetektől.)

Az átlagos fogyasztói árindex eközben 45 százalékponttal, az élelmiszerek fogyasztói árindexe 71 százalékponttal emelkedett. Ez alapján azt mondhatnánk, hogy a jövedelmek (keresetek és nyugdíjak) növekedése átlagban meghaladta az inflációt. Viszont

az élelmiszer-inflációtól elmaradtak a keresetek és a nyugdíjak is.

Az ábrán, az egyes éveket nézve, az is látható, hogy 2023 januárjában az élelmiszerár-index jóval meghaladta a keresetek és nyugdíjak növekedését is.

Kíváncsiak voltunk arra is, hogy a nagy átlagon belül az egyes termékek és szolgáltatások milyen mértékben drágultak ebben a négy évben. A KSH adatai alapján úgy találtuk, hogy 2020. január és 2024. január között minden termék és szolgáltatás drágult, kivéve a hatósági áras vizet. Íme a két véglet:

  • az egy ideig ársapkás finomliszt kilója csak 7 százalékkal drágult, 167 forintról 179 forintra,
  • az egy kilogrammos fehérkenyér átlagára viszont majdnem a 2,7-szeresére hízott 2024. januárra, 325 forintról 871 forintra, úgy, hogy közben volt ennél drágább is, 2023-ban.
A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik