Májusban nukleáris megállapodás jött létre Magyarország és Japán között, valamint „a nukleáris energiatermelés teljes vertikumát” lefedő egyezség született Kínával is, de hivatalosan még nem tudni, hogy azok mennyiben érinthetik a hazai nukleáris kapacitás-bővítést.
A Paks II. Zrt. részéről a portálnak megerősítették, hogy mivel Japán és Kína valóban szerteágazó tapasztalatokkal rendelkezik az atomenergia területén, ezért a velük kötött megállapodások széleskörű együttműködést tesznek lehetővé. Bíznak abban, hogy a felek a kutatás-fejlesztésre, a nukleáris ipar és az egészségtudomány kapcsolódására, valamint a környezetvédelmi és újrafelhasználási kérdésekre koncentrálnak majd.
Ugyanakkor azt is hangsúlyozták, hogy habár Paks II. egy nemzetközi beruházás (francia, német, amerikai és magyar beszállítókkal), a Roszatom a fővállalkozó, így
Szijjártó Péter külügyminiszter Tokióban jelentette be, hogy nukleáris megállapodás jött létre Magyarország és Japán között is, a két ország ennek alapján együtt fog működni egyebek mellett a kis teljesítményű és helyigényű atomreaktorok technológiai fejlesztésében és a meglévő blokkok élettartamának meghosszabbítása terén is. Ennek előkészítése már zajlik hazánkban a paksi erőmű már működő reaktorai esetében.
Ha sikerül véglegesíteni azokat a technológiákat, amelyek nyomán kis helyigényű, kis teljesítményű nukleáris reaktorokat lehet építeni és rákapcsolni a hálózatra, akkor Magyarország mindenféleképpen érdekelt lesz ennek a technológiának az alkalmazásában – fogalmazott a miniszter.
– értékel az economx.hu.