A nyugdíjtörvény alapján 2024-ben tizenharmadik havi nyugdíjra az jogosult, aki 2023 legalább egy napjára, valamint 2024. januárban
- öregségi nyugdíjban, ideértve a nők kedvezményes nyugdíját is,
- özvegyi nyugdíjban,
- árvaellátásban,
- szülői nyugdíjban,
- baleseti hozzátartozói nyugellátásban, vagy
- mezőgazdasági járadékban részesül.
A jogszabály azért fogalmazza meg kétféle módon (13. havi nyugdíj, illetve 13. havi ellátás) ezt a juttatást, mert a nyugdíjtörvény nagyon szűk korlátok között jogosít a plusz egyhavi nyugdíjra – ez a 13. havi nyugdíj -, a kormányzat azonban kiterjesztette a jogosultságot kéttucatnyi egyéb ellátásban részesülőre is – akik tehát nem a nyugdíjtörvény, hanem a kormány rendelete alapján jogosultak plusz egyhavi ellátásra -, és ennek a juttatásnak lett 13. havi ellátás a neve. Az érintett ellátások listája a nyugdíjguru,.hu-n érhető el.
Mikor számíthatunk rá?
Az utalást a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság 2024. február hónapban hivatalból végzi, tehát az ellátásban részesülő személynek külön kérelmet nem kell benyújtania.
Postai kifizetés esetén a tizenharmadik havi nyugdíjat, illetve tizenharmadik havi ellátást a 2024. február havi ellátással együtt, a szokásos nyugdíjkifizetési napon viszi a postás. A 13. havi nyugdíj/ellátás összegét az utalványon a rendszeres havi ellátástól elkülönült sorban külön feltüntetik.
Belföldi bankszámlára történő utalás esetén a tizenharmadik havi nyugdíjat, illetve tizenharmadik havi ellátást külön utalási tételként, de
(Ha postás viszi ki a nyugdíjat, akkor a postai kézbesítési naptár szerinti napon kapja meg a jogosult a 13. havi nyugdíját, a februári nyugdíjával együtt.)
Ha az ellátás folyósítása külföldi bankszámlára történik, a tizenharmadik havi nyugdíjat, illetve tizenharmadik havi ellátást a 2024. február havi ellátással összevontan, egy tételként utalják.
A tizenharmadik havi nyugdíjra, tizenharmadik havi ellátásra jogosult személy 2024. január hónapban bekövetkező halála esetén a juttatást a vele közös háztartásban együtt élt házastárs, gyermek, unoka, szülő, nagyszülő és testvér egymást követő sorrendben, ezek hiányában az örökös veheti fel a halál napjától vagy a hagyatéki végzés véglegessé válása napjától számított egy éven belül. A kifizetés ez esetben nem hivatalból történik, ahhoz külön kérelem előterjesztése szükséges.