Gazdaság

Bukott Ukrajnán, de így is kaszált az OTP

7 és fél milliárdos veszteséget jelentett a bankcsoportnak a válság, ennek ellenére jobban teljesítettek, mint várták.

Az OTP csoport az idei első negyedévben az elemzői várakozásoknál magasabb, 5,864 milliárd forint konszolidált adózott nyereséget ért el, ami az előző év azonos időszaki eredménytől 48 százalékkal marad el, de több mint négyszerese – 317 százalékos növekedés – az előző negyedéves nyereségnek – közölte a társaság pénteki gyorsjelentésében a Budapesti Értéktőzsde honlapján.

A jelentés szerint a külföldi leánybankok eredmény-hozzájárulása az ukrán és orosz bankoknál elszenvedett veszteségek miatt éves összevetésben visszaesett, az előző negyedévhez képest azonban javult. Az OTP menedzsmentje a 2014. évi első negyedéves időszak zárásakor azt várta, hogy “a jelenlegi ukrán-orosz konfliktus viszonylag rövid távon rendeződik, és Ukrajna konszolidációs pályára lép”.

A bank ugyanakkor megjegyzi, hogy ha a jelenlegi helyzet tovább eszkalálódik és a feltételezett konszolidáció nem következik be, akkor ez befolyásolja a bank középtávú várakozásait és teljesítményét, “aminek érdemi hatása lesz a cégértékre”.

A 2014. első negyedéves 7,5 milliárd forintos ukrajnai veszteséget, illetve az év egészében várhatóan fennmaradó bizonytalan működési környezetet figyelembe véve az ukrán leánybank 2014-ben veszteséges maradhat, ennek lehetséges mértékét jelenleg 10-20 milliárd forintra becsüli az OTP – olvasható a jelentésben.

Tavaly ilyenkor jobb volt, de év végén nem

Az OTP bankcsoport 2014 első negyedévében 35,3 milliárd forintos korrigált adózott eredményt ért el, amely 13 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól, de lényegesen – 233 százalékkal – jobb, mint a 2013. negyedik negyedévi eredmény. A jelentős negyedéves eredményjavulás elsősorban a mérsékeltebb kockázati költségeknek köszönhető, emellett a működési eredmény is nőtt 2 százalékkal.

Az egyedi tételek hatását nem tartalmazó, korrigált adózás előtti eredmény csaknem 39 milliárd forint volt az első negyedévben, ami 33 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól, de jelentősen – 171 százalékkal – haladja meg az előző negyedévit.

A bankcsoport számviteli adózott eredménye 5,9 milliárd forint volt, szemben az előző negyedév 1,4 milliárd forintos, illetve a bázisidőszak 11,2 milliárd forintos nyereségével. A bank megjegyzi, hogy 2014. első negyedévben érdemi korrekciós tételt egyedül a pénzintézeti különadó jelentett, amelynek összege nagyságrendileg megegyezik az előző évivel (29,4 milliárd forint adózás után), és egy összegben, az első negyedévben számolták el.

A jelentés szerint bár az orosz és ukrán bankok negatív eredménye miatt csökkent a külföldi eredmény-hozzájárulás, a kelet-közép-európai bankok negyedéves teljesítménye kiváló. Tovább javult a bolgár leánybank eredménye (11,3 milliárd forint), emellett valamennyi kisebb leánybank nyereséges negyedévet produkált. Külön kiemelik a román (1 milliárd forint) és a szerb leánybankot (136 millió forint); előbbinél 2011 második negyedéve óta ez a legnagyobb nyereség, utóbbi 2009 első negyedéve óta nem ért el nyereséget negyedéves szinten.

A működési költségek 2 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest, 2013 utolsó negyedévéhez képest azonban 5 százalékkal mérséklődtek döntően a szezonalitásból fakadóan. A működési eredmény 2 százalékkal múlta felül az előző negyedévit.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik