Az árfolyamgát november 8-ától hatályos kiszélesítése óta még csak három hét telt el, így valódi hatását még nem lehet megítélni, az azonban már most látszik: elmarad az áttörés. Hiába léphet be már minden devizahiteles az árfolyamgátba, a legtöbben még mindig inkább valamiféle mentőcsomagra várnak.
Az Azenpenzem.hu blog körkérdésére egyedül az OTP Bank számolt be az érdeklődés látványos növekedéséről: náluk október azonos időszakához képest megháromszorozódott a gyűjtőszámla igénylése. A novemberi igénylők több mint 30 százaléka a 90 napnál nagyobb hátralékkal rendelkező, késedelmes ügyfelek közül került ki, és mindössze 4 százalékuk a 20 millió forintnál nagyobb hitellel rendelkező ügyfél.
A CIB Banknál viszont nincs változás, országosan még mindig csak 3-5 érdeklődés érkezik naponta. A Budapest Banknál valamelyest nőtt az ügyfelek érdeklődése a konstrukció iránt. jellemzően azok jelentkeznek most, akik eddig azért nem voltak jogosultak az árfolyamgátra, mert valamilyen egyéb fizetéskönnyítő programban vesznek részt, vagy meghaladta a 20 millió forintot a jelzáloghitelük összege, vagy 90 napnál hosszabb késedelemben állnak. Az érdeklődés azonban továbbra sem jelentős, napi 10-nél is kevesebb kérelem érkezik.
Az MKB Banknál az érdeklődés a jogszabályváltozás hatályba lépése óta régiónként eltérően alakult. Összességében elmondható, hogy a 90 nap alatti késedelemmel rendelkező ügyfelek esetén tapasztalható némi élénkülés, jellemzően azok részéről, akik csak az árfolyamgát kiszélesítésének köszönhetően törleszthetnek fix árfolyamon.
A blog becslése szerint csupán néhány százan léptek be az árfolyamgátba novemberben.
Igyekeznek
Pedig a bankok igazán igyekeznek népszerűsíteni a konstrukciót. Az OTP Bank például nem felmondó levelet küldött azoknak az ügyfeleinek, akiknek hátralék miatt novemberben felmondta volna a hitelét, hanem a gyűjtőszámla előnyeit bemutató levelet, és azt kérte, hogy éljenek a lehetőséggel. Ezen kívül folyamatosan, proaktívan keresik a fizetési nehézséggel küzdőket, és megpróbálják őket a gyűjtőszámla igénybevétele felé terelni.
A CIB a tervek szerint az árfolyamgát kiegészítéseként további kedvezményeket nyújtana a fizetési nehézségekkel küzdő ügyfeleinek, akiket aktívan is megkeres. A Budapest Banknál jelenleg egyeztetések folynak a jogosulttá váló ügyfelek megkeresésével kapcsolatban. Az MKB pedig a fizetési nehézséggel küzdő ügyfelek, illetve a késedelembe eső ügyfelek megkereséses tájékoztatása során minden esetben kiemelten felhívja figyelmüket a lehetőségre.
Kivárnak
Ugyanakkor az ügyfelek feltehetően kivárnak. Az MNB stabilitási jelentéséhez kapcsolt kutatásában az árfolyamgát irénti alacsony érdeklődés okaként 25 százalékos aránnyal a második leggyakoribb érvként szerepelt, hogy az adós “jobb ajánlatra vár”.