A tartós fogyasztási cikkek értékesítése 2013 harmadik negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 24 százalékkal bővült és elérte a 108 milliárd forintot – derül ki a GfK kutatóintézet felméréséből.
A Temax számára végzett kutatás szerint már két számjegyű növekedést produkált a háztartási kisgépek – egyebek közt a turmixgépek, porszívók – piaca, miközben a nagyobb családi beruházást igénylő nagygépek – hűtők, mosógépek –iránti kereslet kicsit emelkedett.
Ez azért fontos, mert a tartós műszaki cikkek iránti kereslet jól mutatja, hogy mennyire érzik úgy a magyar családok: megengedhetik maguknak, hogy szebb vagy jobb kütyüket, gépeket, lakberendezési tárgyakat vegyenek. Van persze, amikor muszáj venni, mert elromlott, s ez is „javítja” a számokat, hiszen már 4-5 év volt arra, hogy a válság előtt vett dolgok elromoljanak.
Olvad a jégcsap?
Ám a tény az tény: változás van egy a válság elmúlása szempontjából kiemelkedően fontos mutatóban. Ugyanis a gazdaság már évek óta fél lábon ugrál csak: szinte kizárólag az export megy, a belföldi piacból élő kisebb gyártók és szolgáltatók – amelyek egyébként sok munkahelyet is teremtenek – meg csak szédelegnek, mert nincs vevő. Ha azonban a fogyasztás megindul, megindulhat az érdemi növekedés is.
Erre egyébként már több jel is utal a műszaki cikkek iránti keresleten túl. Az igazi persze az lesz, ha már autót és lakást is vesznek az emberek, de itt még nem igazán tartunk. Néhány dolgon azonban látszik valamiféle lendület: már „csak” egy számjegyű a munkanélküliség, a vártnál is jobban alakult a GDP, s még az árak is csökkennek sok területen, ami szintén vásárlásra ösztönözhet. Összefoglalva: a cégeknek van munkájuk, ezért adnak az embereknek is, akik megtakarítanak és költenek.
Rekordszinten a vagyonunk
Az elmúlt időszakban folyamatosan azt találgatták a szakértők, mikorra érzik majd eléggé biztonságban magukat a családok ahhoz, hogy ne csak megtakarítsanak – vagy hiteleiket törlesszék – hanem vásárolgassanak is.
A Magyar Nemzeti Bank ma kijött adatai szerint a háztartások nettó vagyona meghaladja a 20 ezer milliárd forintot, ami rekord. A háztartások kötelezettségei pedig ismét a válság kitörése előtti szinten – 9 ezer milliárd forint környékén – vannak, ami akár lehetővé tenné az óvatos, de a korábbiaknál bőkezűbb karácsonyozást.
Vagy túl rózsaszínűek a statisztikák? Önnél mi a helyzet?