A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege felidézi, hogy a kormány feltételezése szerint a magán-nyugdíjpénztári tagok 90 százaléka visszalép az állami rendszerbe. Ha ez megvalósul, azzal a hazai össztermék (GDP) kilenc százalékának megfelelő vagyon kerülne át állami kezelésbe.
A vagyon jelentős részének adósságcsökkentésre történő felhasználásával a JP Morgan számításai szerint a GDP-arányos közadósságráta a jelenlegi 82 százalékról 77 százalékra csökkenhetne.
A ház elemzői szerint a nem forinteszközökben, valamint részvényekben fekvő vagyon átváltásával még tovább csökkenhet az adósság, és felhajtóerőt adhat a forintnak is.
A JP Morgan szakértői szerint ugyanakkor a kedvező rövid távú kilátások ellenére megnövekedtek a hosszabb távú finanszírozási kockázatok. Ugyanis ha a kormány nem hajt végre jelentős kiadáscsökkentéseket a következő években, az egységes jövedelemadó bevezetése, valamint a válságadók kifutása okozta bevételkiesés 2013-tól a GDP-érték 2-3 százalékával növelheti az államháztartási hiányt, éppen akkor, amikor tetőzik az adósságtörlesztési teher – áll az elemzésben.
Ugyanerre a problémára több más nagy londoni befektetési bankcsoport felzárkózó piaci szakértői is felhívták már a figyelmet a költségvetési tervezet hétvégi közzététele után adott kommentárjaikban.