Egyre gyakoribbak azok a kutatások, amelyekben szakemberek arról írnak, hogy a depresszió kialakulásában genetikai tényezők is rizikófaktort jelenthetnek. Ha valakinek a családjában volt már pszichiátriai kezelés alatt álló beteg, annak nagyobb esélye van a betegség kialakulására. Ugyanilyen típusú, újkeletű kutatások hangoztatják, hogy hormonális tényezők is növelhetik a kockázatot: talán nem is véletlen, hogy a depresszióval diagnosztizált betegek jelentős része nő.
Az viszont mindennél egyértelműbb tény, hogy a depresszió testi és lelki tünetekkel is jár, a szervezetünk pedig észleli a lelki bajokat.
Testi tünetek
Az általános fáradtság mellett a depresszió többfajta testi tünettel járhat:
- hátfájás: ezt gyakorta társítják a depresszió jelenlétével, hiszen a gyulladásos betegségekre a központi idegrendszer nagy hatással van.
- fejfájás: nagy általánosságban a gyógyszeres kezelés ellenére sem szűnő szemöldökkörnyéki fájdalom esetében gyanakodhatunk mentális problémára.
- hasfájás: hasgörcs, puffadás, hányinger – az emésztőrendszer effajta reakciói szorosan összekapcsolódhatnak a lelki egyensúly megbomlásával, a depresszióval küzdőknél ezért is figyelhető meg sok esetben jelentős súlyvesztés.
- erős mellkasi fájdalom: szívproblémák depresszió esetében is felléphetnek, ilyenkor már szakember véleményét is ki kell kérnünk, mert diagnózis nélkül nagyon súlyos végkimenetele is lehet ennek a testi tünetnek.
- libidócsökkenés: a szexuális vágy csökkenését általában a stressz okozza. Ha utóbbi hosszabb ideig velünk marad, úgy depresszió kialakulásához vezethet, amely a nemi életet is jelentősen befolyásolhatja.
A belső hangra is figyeljünk
A depressziót gyakran keverik a szomorúsággal, ám a szomorúság jó esetben néhány napot követően elmúlik, a depresszió pedig több hétig, hónapokig is elhúzódhat.
A depresszió leggyakoribb lelki tüneteit viszonylag egyszerű felismerni:
- a beteg érdeklődése minden iránt csökken, motiválatlan, jóformán nem lehet vele semmiről beszélgetni,
- a depresszióval küzdő személy negatívan látja a világot, a jövőjét, optimizmusra képtelen, mindennapjait a „kell” mozgatja,
- önmarcangolásba kezd, kritizálja magát, a szeretetre egyre képtelenebb,
- nehezen tud elaludni, sokat szorong, elzárkózik a társaságtól.
Az érdekesség, hogy a depresszió diagnózisának kimondásához nem szükséges valamennyi szimptóma együttes jelenléte, de ezek megléte segít abban, hogy ki tudjuk szűrni azokat, akik mentális gondoktól szenvednek. Fontos, hogy a fenti tünetek észlelésekor minél előbb kérjük szakember segítségét, ne engedjük, hogy elhatalmasodjon a betegség.
A cikk a Phytotec Hungária támogatásával készült.