Nem könnyű együtt élni a depresszió nevű betegséggel, hiszen folyamatos hatással van az életünk minden területére. Azt viszont gyakran elfelejtjük, hogy pont ezért megterhelő olyasvalaki közelében lenni, aki depresszióval küzd. Ilyenkor kétféleképpen érezhetünk: magunk is befordulunk, levertek leszünk, valamilyen módon felelősnek tartjuk magunkat a szerettünk pocsék lelkiállapota miatt. Vagy épp ellenkezőleg: frusztrálni kezd bennünket a párunk örökös negativitása és rosszkedve. Egyik sem túl jó reakció, így inkább törekedjünk arra, hogy a partnerünkre koncentráljunk és segítsünk neki megküzdeni a démonjaival.
A lelkileg kiegyensúlyozott emberek számára a depresszió nehezen érthető betegség. A kívülálló számos tünetet, mint például az apátiát vagy az állandó irritáltságot észszerű érvekkel nem tudja indokolni. Ezért nagyon fontos, hogyan beszélünk a társunkkal, ha depressziós, mi pedig segíteni szeretnénk rajta.
Kézenfekvő reakció, hogy ha valakinek rosszkedve van a környezetünkben, megpróbáljuk felvidítani. Sokan így gondolnak a depresszióra is, így a mentális betegséggel küzdő társukat is azzal traktálják, hogy valójában milyen boldog az életük, milyen sok dolognak örülhetnek. Kevés olyan dolog van, amivel még inkább rontani lehetne a helyzeten.
A depresszió nem csupán rosszkedv, nem lehet felvidítással legyőzni. A betegség hátterében az idegrendszeri működést szabályozó mechanizmus zavara áll, amit pár kedves szóval nem tudunk „megjavítani”.
Nagyon fontos, hogy ne rosszkedvként, hanem betegségként kezeljük a depressziót partnerünknél. Próbáljuk megérteni, min megy keresztül, és ezt a legkönnyebben úgy tudjuk elérni, hogy megkérdezzük tőle. Ne próbáljunk terelni, vagy megoldani a problémát helyette, mert nem tudjuk. Elég, ha megértjük, mi történik. Tegyük meg együtt a kis lépéseket. Ha valaki depresszióval küzd, számára gyakran a legalapvetőbb feladatok is lehetetlennek tűnnek, ezért lehet az, hogy a partnerünk meg sem próbál tőlünk segítséget kérni. Egyszerűen nem képes megtenni.
Már rengeteget tudunk segíteni azzal is, ha megpróbálunk együtt kis lépéseket tenni a gyógyulás felé. Hívjunk fel egy terapeutát, és kísérjük el hozzá a párunkat egy-két beszélgetésre, és ha kialakul a bizalom, akkor akár hosszabb távon is kitarthat a kezelés mellett.
A cikk a Phytotec Hungária támogatásával készült.