Burgenland gasztronómiai szempontból nagyon szerencsés helyen, egy ütközőzónában fekszik: a tartomány konyháját egyszerre formálták az osztrák, a magyar és a szláv hatások. Burgenlandban ráadásul változatos tájak terülnek el, ez pedig önmagában az alapanyagok sokszínűségével jár.
A Szlovákiát, Magyarországot és Szlovéniát is érintő tartomány területén a pusztaságok, a tavak és erdős, dombos területek egyaránt megtalálhatóak. A régióban a fogásokat együttesen leginkább pannon konyhaként jellemzik, ez jól leírja az ételek sokszínűségét.
Utunk során talán ebben a térségben fedeztük fel a leginkább a magyar hatást: az étlapokon gyakori tétel a harcsa, a fogas, a mangalica és a szürke marha, a fogások pedig ízvilágukban is a magyar konyhát idézik. A környéken a paprika közkedvelt alapanyag, éppen ezért viszonylag sok a csípős étel.
Mi észak-burgenlandi kalandjaink során főként a fogassal próbálkoztunk, a védényi (Weiden am See) das Fritz-ben, illetve az illmici (Illmitz) Johannes Zechében is kipróbáltuk, mit tudnak kihozni a fertő tavi halból. A környéken egyéb, Magyarországon a Fertő tó környékére, a Hortobágyra és a Kiskunságra jellemző ételeket is találni, Illmicben például hortobágyi palacsintát és gulyást is kínáltak.
Délebbre haladva a puszták helyét a dombok és erdők veszik át, ezzel együtt pedig csökken a halételek aránya,
Az egyes térségeknek ráadásul az ételek mellett a saját boraik is megvannak, kulináris szempontból alighanem nincs változatosabb tartománya Ausztriának.
A gasztronómiai élvezeteket pedig tovább fokozza a tájak sokszínűsége: nehezen leírható az érzés, amikor az ember egy kiadós biciklizés után leül egy szőlőhegy tetején fekvő vendéglő lugasa alá, kikéri az őzpörköltet, belekortyol a helyi termelő borába, és végignéz a végtelenbe nyúló dombokon.
A burgenlandi konyha további különlegessége a szezonális alapanyagok. Mi május-június fordulóján jártunk a tartományban, ekkor a spárga a divatos hozzávaló, de gyakorlatilag az év minden szakának megvan a maga egyedi alapanyaga – novemberben például a liba kerül az asztalokra, nyáron és kora ősszel pedig a különböző gyümölcsök, például a barackok érnek.
Ha tehát az ember Burgenlandba látogat, nem kell aggódnia: a bécsi szeleten és a käsespätzlén túl is van osztrák konyha. Érdemes kipróbálni.