Belföld

Alulmúlja a várakozásokat az Erasmust helyettesítő Pannónia program

Ivándi Szabó Balázs / 24.hu
Ivándi Szabó Balázs / 24.hu

Idén augusztusban több mint 200, szeptemberben pedig több mint 500 magyar egyetemi hallgató kelt útra a Pannónia program keretében, tudta meg a Népszava a programot kezelő Tempus Közalapítványtól.

A lap cikkében felidézi, a Pannónia Program azt követően jött létre, hogy az uniós kormányok képviselőiből álló EU Tanács hozott egy határozatot, amely felfüggesztett 6,3 milliárd eurót a Magyarországnak megítélt fejlesztési forrásokból a közösségi pénzekkel elkövetett rendszerszintű korrupció miatt.

Brüsszel összeférhetetlennek minősítette, hogy az irányító testületeiket ellepő fideszes vagy kormányközeli politikusok és üzletemberek dönthetnek uniós támogatások felhasználásáról is. Az Orbán-kormány az eltelt bő másfél évben tett néhány lépést a vita rendezésére, de a jelek szerint még nem teljesített minden elvárást: az idei tanévtől az érintett 21 egyetem hallgatói már egyáltalán nem vehetnek részt az Erasmus programban.

Az Erasmust helyettesítő Pannónia program indulását már 2023 decemberében bejelentették, 10 milliárd forintos keretösszeggel. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter – akkor még felsősoktatási államtitkárként – azt várta, a Pannónia programban idén 8 ezer fő vehet részt, ám a Tempus által közölt számok alapján ennek eddig még a 10 százalékát sem sikerült elérni.

Az Erasmus+ programban tavaly még mintegy 10 ezer magyar hallgató vett részt.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik