A legnagyobb román olaj- és gázipari cég, az OMV Petrom majdnem megháromszorozta az idén az első félévben a nettó profitját: a tavalyi hasonló időszakban elért 944 millió román lejről (mintegy 190 millió euróról) idén az első félévben 2,638 milliárd lejre, azaz 528 millió euróra emelkedett a nyereség. A vállalat a legfontosabb szénhidrogén-előállító az országban, de termel elektromos áramot is.
Magyarországon nem ennyire kedvező a piaci környezet. Hernádi Zsolt, a magyar Mol elnök-vezérigazgatója a magyar különadók miatt írt véleménycikket pár nappal ezelőtt a Mandineren. „Ha a beszedett adókat tűzoltó jelleggel, lyukak tömködésére használjuk, működési költséget vagy gazdasági növekedést nem támogató beruházásokat finanszírozunk, akkor abból nem lesz plusz érték.
A semmiért fizetünk többet. Nem ismerős ez a helyzet valahonnan? Pont, mint a szociban. Vissza a jövőbe, uraim!
– fogalmazott sarkosan a magyar olajcég vezére, akinek semmi baja sincs az adózással, ha az egyszerű, logikus és sokoldalú, de szerinte „most úgy látszik, megszaladtunk”.
Hernádi szerint tizennégy olyan adónem van, ami az utóbbi két évben jött létre. „Hova lett a kiszámítható adórendszer?” – tette fel a kérdést, majd újabb felvetéssel állt elő:
Mikor lesz újra normalitás? Mikor nyúlunk újra a jól bevált eszközökhöz az unortodoxia helyett?
Hernádi kifakadása aligha lehet véletlen, különösen azok után, hogy a rivális OMV Petrom nettó profitja ilyen látványosan javult. Az általunk megkérdezett szakértők is úgy vélik: