Belföld

Haljunk szomjan, nekik mindegy, gazdagok vagyunk – Tüttő Kata keményen kiosztotta a kormányt

Marjai János / 24.hu
Marjai János / 24.hu
A főpolgármester-helyettes arra reagált, hogy a Fővárosi Vízművek Zrt. hiába kérte az energiaárak emelkedésének kompenzálását a kormánytól.

Tüttő Kata Facebook-oldalán indulatosan tette szóvá az újabb elutasítást, amit úgy foglalt össze, hogy

azért nem kaphat egy fillért sem a titkos, 20 milliárdos energiatámogatási alapból, mert Orbán Viktor megszavazott egy csomó szankciót Brüsszelben és egyébként is dögöljünk meg már végre, vagy haljunk szomjan, nekik mindegy, tudják, hogy gazdagok vagyunk, ezt mi sem bizonyítja jobban, minthogy az eddigi összes Budapest ellen elkövetett pénzügyi merényletüket túléltük.

A főpolgármester-helyettes elismerte, nem ezt írták, ám ő egyre jobb a „mire gondolhatott a költő” játékban. Tüttő Kata azt már eleve abszurdnak tartja, hogy a válasz arra a levélre érkezett, amit azután írtak a minisztériumnak, hogy hallották,

van 20 milliárd közpénz náluk, amit vízszolgáltatók között osztanak szét kedvük szerint, hogy azok ki tudják fizetni a 3-4x energiaszámláikat és életben maradjanak év végéig, ami a lakosság vízellátása szempontjából valószínű hasznos lenne…

Azt írta, a Fővárosi Vízművek energiaszámlája háromszorosára nőtt, a többszörösére emelt  közműadót pedig azért fizetik az államnak, mert a víz csövön folyik. Tüttő Kata nem érti, hogy az ivóvizet miért kell szinte ingyen adni a támogatásra nem szoruló, de rengeteg vizet használó erőműveknek, gyógyszergyáraknak, hoteleknek, uszodáknak. Ez az üzleti vízdíj a fővárosban mára a költségek felét sem fedezi, a kormány mégis arra kényszeríti az ország összes vízszolgáltatóját, hogy

óriási veszteséggel adja oda a vizet az üzleti szereplőknek legyen szó debreceni akkumulátorgyárról vagy tiborczosított budapesti szállodákról és miután ebbe lassan pénzügyileg mindenki beledöglik, a kormány nagy kegyesen felajánlja, hogy akkor ingyen átveszi a vízszolgáltató cégeket az önkormányzatoktól és majd az Állam megoldja…
pont úgy, mint az oktatást meg az egészségügyet.
kösz, nem.

Megtudtuk, az indulatos bejegyzés előzménye, hogy a szolgáltatási területén mintegy 2 millió embert egészséges ivóvízzel ellátó cég vezérigazgatója valóban levélben jelezte az Energiaügyi Minisztérium államtitkárának, hogy idén a drasztikusan dráguló áram is nagyon komoly többletköltséget jelent számukra. Az ellátásbiztonság árdekében kezdeményezte a tárcánál a 2023. évi várható és a 2021. évi tény villamosenergia-árkülönbözet kompenzálását.

5,743 milliárd forintról lett volna szó, ám az ágazatért felelős V. Németh Zsolt államtikár elutasította a kérést. Jelezte, kiemelt fontosságúnak tartja ugyan az ellátás folyamatos biztosítását valamennyi településen, de

a Fővárosi Önkormányzat az ország leggazdagabb önkormányzata. Elsőként azokat a településeket kell támogatni, ahol kisebb az önkormányzatok anyagi ereje.

Mérlegelni kell, jelenleg nem áll rendelkezésre elég forrás az ágazat valamennyi támogatási igényének teljesítésére, tudatta az államtitkár.

Frissítünk!

Mit lehet tudni a víziközműveket segítő pénzügyi alapról?

Erről az államtitkár főnökét, Lantos Csaba minisztert kérdezte meg a szocialista Tóth Bertalan.
Az ellenzéki politikus szerint a 20 milliárdos pénzügyi alapról az információ nem volt széles körben ismert, arról nem minden víziközművet üzemeltető kapott hivatalos értesítést, noha a szolgáltatók az elmúlt tíz évben egyre több nehézséggel küzdenek, minden elérhető forrásra szükségük van.

A közművek energiaszámlájának többszörösére növekedése, a közműadó brutális megemelése, bevételeinek alacsonyan tartása mind olyan körülmény, ami kilátástalan helyzetbe sodorja ezeket a
közművállalatokat. Éppen ezért arra várt választ:

  • 1. Mikor létesült a víziközműveket segítő pénzügyi alap?
  • 2. Hogyan értesítették erről az érintett szolgáltatókat?
  • 3. Mennyi pénz áll jelenleg rendelkezésre a program céljainak megvalósítására?
  • 4. Mekkora összeg erejéig, milyen feltételekkel juthatnak hozzá a közművek a támogatáshoz?
  • 5. Mely vállalatok, mekkora összeget kaptak eddig?

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik