Nagy Márton néhány napja Új kihívások, új megoldások címmel már előadást tartott arról, hogy az inflációnál jobban kell félni a recessziótól, most pedig ezt írásba is adta Recesszióra felkészülni! című véleménycikkében, amelyet a Magyar Nemzet közölt.
A gazdaságfejlesztési miniszter egyebek mellett arról ír, hogy a mostani válság vízválasztó lesz, bukott és talpon maradó államokra osztja majd a világot, újraosztva köztük a javakat is.
Főbb megállapításai:
- Az infláció nem csak nő, de nem tudni, mikor tetőzik, ezzel párhuzamosan a gazdasági növekedés kilátásai romlanak, a recessziós kockázat emelkedik.
- Az „extrém stagfláció”, a két számjegyű infláció és a recesszió miatt a befektetők feszültek, a volatilitás emelkedik, a tőke hazamenekül.
- Ilyenkor szinte csak egy dolog biztos: a dollár erősödik, minden más valuta gyengül.
Nagy Márton szerint Amerika és Európa más problémákkal küzd. Az infláció kezelése recesszióval, munkanélküliséggel Európában azért különösen aggályos, mert a háborús infláció már anélkül is a munkanélküliség veszélyével fenyeget, hogy tudatosan recessziót idéznének elő.
Ma már a globális recessziótól pedig jobban kell félni, mint az inflációtól.
A miniszter nem ért egyet azokkal, akik szerint még külön is fékezni kellene a gazdasági növekedést, erőteljesen visszafogni a fogyasztást, növelni a munkanélküliséget. Azt reméli, most először
- világszinten térhetnek le a tankönyvi útról a gazdaságpolitikusok,
- utasíthatják el egyszerre számos országban, hogy „a magas infláció és az alacsony növekedés állapotából még rosszabb recessziós helyzetbe ugorjanak a társadalom megvédése nélkül”.