2018. júniusban egy hosszabb cikkben írtunk arról, hogy miután elvette feleségül Mészáros Lőrinc egyik lányát, Ágnest, Homlok Zsolt csak az egyik cégéből 855 millió forintot vehetett ki.
Homlokot 2016 szeptemberében menesztették a Swietelsky Vasúttechnika Kft. ügyvezetői posztjáról, ezt követően kezdett el vállalkozni. Miután 2015-ben a Swietelsky Vasúttechnika kapott megbízást a felcsúti kisvasút építésére, a Vasútvill a dél-balatoni vasút 100 milliárd forintos megaberuházásában konzorciumi társa lett a volt felcsúti polgármester, Mészáros Lőrinc cégének, az R-Kord Kft.-nek. (Cikkünk korábbi verziójában tévesen a Vasútvillt tüntettük fel a kisvasút kivitelezőjeként – a szerk.)
Nem csoda hát, ha a nemrég a Maldív-szigeteken pihenő Homlok Zsolt szereti a vasúttal kapcsolatos közbeszerzéseket, ahogy ez a Világgazdaság hétfői számába írt publicisztikájából is kiderül. A gazdasági napilapot a Mediaworks adja ki, ez pedig az apósa érdekeltsége.
A cikkben Homlok többek között arról ír, hogy az Európai Unió a 2000-es évek elején jött rá, hogy fejleszteni kellene a vasutat, az azóta elmúlt másfél évtizedben pedig Magyarországon is jelentős fejlesztések valósultak meg, főleg olyan vállalatok részvételével, amelyek „képesek voltak mobilizálni a belső erőforrásaikat, kiaknázni szellemi, innovációs potenciáljukat”.
Örömhír, hogy – a nagy nemzetközi szereplők mellett – ezek a cégek magyar tulajdonosi háttérrel, magyar alkalmazotti gárdával, jelentős részben magyar technológiával felvértezve kapcsolódtak be a hazai vasútfejlesztés legújabb kori reneszánszába.
Szükség lenne azonban a szakképzés és a gyakorlati oktatás reformjára is, illetve, a közbeszerzéseken sikerrel induló, így arra rálátással rendelkező Homlok szerint a pályázati kiírási feltételeket is újra kellene gondolni:
Ma a pályázati kiírások értékelési rendszere egydimenziós, jellemzően csak az ajánlati árra koncentrál, miközben nem kellő súllyal veszi figyelembe a 21. század társadalmi-gazdasági viszonyai között felértékelődő holisztikus szempontokat
A vasúti infrastruktúra sűrűsége, technológiai színvonala fontos gazdaság-, társadalom-, és nemzetstratégiai kérdés. „Az az ország, amelyik ezt nem kellő hangsúllyal kezeli, a leszakadást kockáztatja” – zárja írását Mészáros Lőrinc veje.
Kiemelt kép: Homlok Zsolt még 2016-ban, MTI/Varga György