Az MKB két pénztárától havonta 2,5 millió forintos „láthatatlan juttatást” kapó Szatmáry Kristóf fideszes képviselő elnökölte MKB-pénztár a napokban hozzájuthat közel 3 milliárd forintnyi vagyonhoz egy másik társaságtól. Ebben pedig a Matolcsy György vezette jegybank által kijelölt felügyeleti biztosok segédkeznek.
- A Dimenzió Egyesület 1991-ben jött létre, a távközlési szektor – elsősorban a Magyar Telekom – dolgozói az egyesület tagjai.
- A Dimenzió-csoportnak 1993-ban három lába épült ki, önsegélyezést és nyugdíj-megtakarítási termékeket kínáló egyesület, valamint egészségpénztár, a neve most Dimenzió Önkéntes Biztosító és Önsegélyező Egyesület.
- A biztosítási ág (lényegében a fő terméke hasonló a nyugdíjpénztáréhoz) esetében a Magyar Nemzeti Bank (MNB) mint felügyeleti hatóság 2015 őszén kérte a 2016 elejétől hatályos új tőkekövetelményeknek való megfelelésről szóló intézkedési tervet. Az egyesület ezt letette az asztalra, vállalta, hogy szolgáltatáscsökkentést (például a garantált hozam mérséklését) hajt végre.
- A jegybank jó ideig nem felelt, aztán fél év múlva egyszer csak ellenőrzést rendelt el a Dimenziónál,
- majd 2016 májusában felügyeleti biztosokat rendelt ki.
- A jegybank nem fogadta el az egyesület intézkedési tervét, majd november elején visszavonták az egyesület biztosítási tevékenységekre szóló működési engedélyét (ez lényegében a teljes biztosítási ágat jelenti az idő közben kialakult baleset- és életbiztosítási ággal együtt).
A Dimenzió tagsága, félretolt igazgatótanácsa és felügyelőbizottsága nem hagyta annyiban a dolgot, megtámadta az engedély visszavonásáról szóló határozatot, a per azóta is tart. A jegybanki felügyelőbiztosok azonban nem teketóriáztak, miután még 2016 decemberében az MNB elrendelte a biztosítási állomány (vagyis a nyugdíjmegtakarítások) átruházását, ezt gyorsan meg is hirdették.
2017 februárjában aztán meglett a nyertes: a halasztott nyugdíjszolgáltatási állomány a Pannónia Nyugdíjpénztárhoz, a többi baleset- és életbiztosítás a CIG Pannónia Életbiztosítóhoz kerülhet. Mivel azonban a működési engedély visszavonásáról szóló per még tart, egyelőre nem lehet megkötni a szerződést a kérőkkel.
Azután meghirdették az egészségpénztári ágat is, és ez még könnyebben talált utat az MKB felé. Már Szatmáry volt az MKB-Pannónia Önkéntes Egészség- és Önsegélyező Pénztár elnöke, amikor ez a pénztár diadalmaskodott. A tavaly év végén pedig határoztak a Dimenzió egészségpénztárának beolvasztásáról (ezzel több mint 10 ezer fős tagságot szerzett az MKB-Pannónia pénztár). A tényleges csatlakozás idén év elején meg is történt.
Muzeális hajó, egymilliárdnál is több állampapír a zsákmány
Ennél is nagyobb fogás a Dimenzió Egyesület önsegélyező ága. Noha erre a jegybank felügyeleti jogköre nem terjed ki, mégis a jegybank által a Dimenzióhoz helyezett felügyeleti biztosok döntenek a sorsáról. Ehhez azonban kellett egy kifejezetten a Dimenzióra szabott törvénymódosítás. 2016 novemberében egy törvényjavaslat került be a parlament elé, amely úgy szól, hogy annak az egyesületi biztosítónak, amelyiknek a biztosítási engedélyét visszavonják, és van önsegélyező területe, annak az önsegélyező állományát máshová lehet vinni. Erről pedig a felügyeleti biztosok dönthetnek, meg sem kell kérdezniük az egyesület tagjait, igazgatótanácsát, felügyelőbizottságát, illetve legfelsőbb szervét, a küldöttgyűlést. És mindez már folyamatban levő ügyekben is alkalmazható.
A törvényjavaslatot a fideszes Gelencsér Attila adta be, de a háttérben forrásaink Szatmáryt sejtik. Többen azt állítják: a törvényjavaslatról a háttérben folytatott egyeztetéseken Szatmáry részt vett.
Bár a törvényjavaslathoz beadott egyetlen módosító indítvány ahhoz kötötte volna az önsegélyező állomány átadását, hogy azt legalább a tagok negyede jóváhagyja, a kormánypárti oldal ezt az ellenzéki indítványt lesöpörte.
A felügyeleti biztosok 2017 februárjában határoztak is az önsegélyező ág meghirdetéséről, márciusban ki is írták a pályázatot, aztán a Dimenzió tagsága itt is közbeszólt: a felügyelőbizottság megtámadta a felügyeleti biztosok döntését, a bíróság pedig felfüggesztette az önsegélyező ág pályázati folyamatát. ám úgy tudjuk, a háttérben a biztosok az MKB-Pannónia Egészség- és Önsegélyező Pénztárral egyeztettek informálisan. A napokban aztán a bíróság megszüntette a pályázati folyamatot megakasztó felfüggesztést, így szabad a pálya az igazán értékes terület bekebelezésére.
Csak az önsegélyező ágnál a 2017 eleji állapot szerint közel 3 milliárd forintnyi vagyon van, ennek döntő része, 1,7 milliárd forint állampapírban van, de van 250 millió forintnyi készpénz, muzeális hajó, és több százmillió forintot érő épület is.
Kiemelt kép: Jászai Csaba / MTI