Nagy nehezen, de megszülte az MSZP választmánya a párt a Párbeszéddel közös országos listáját két hónappal az országgyűlési választás előtt. Hogy valóban ez lesz-e a végleges sorrend, arról szombaton szavaz az MSZP a kampánynyitónak nevezett kongresszusán.
A választmány egyhangúlag ajánlja a kongresszus számára, hogy Karácsony Gergelyt miniszterelnök-jelöltté válassza. Ő lesz a listavezető, mögötte – mint a 24.hu megtudta – az alábbi szocialista politikusok következnek az első 25 helyen:
- Molnár Gyula pártelnök
- Hiller István választmányi elnök
- Kunhalmi Ágnes budapesti elnök
- Tóth Bertalan frakcióvezető
- Gőgös Zoltán elnökhelyettes
- Tóbiás József volt elnök, pártigazgató
- Mesterházy Attila volt pártelnök
- Molnár Zsolt, a nemzetbiztonsági bizottság elnöke
- Gurmai Zita volt EP-képviselő
- Korózs Lajos volt szociális államtitkár
- Varga László
- Bangóné Borbély Ildikó
- Harangozó Tamás
- Nemény András
- Szakács László
- Tóth Csaba
- Király József
- Gúr Nándor
- Veres János
- Heringes Anita
- Bárány Balázs
- Legény Zsolt
- Szűcs Gábor
- Burány Sándor
- Kránitz László
A Párbeszéd a közös lista 1., 11. és 19. helyét kapta, majd jó párat a hátsó, biztosan nem befutó régióban. Emellett a párt négy egyéni jelöltet állíthat, köztük Szabó Tímeát Óbudán.
Az MSZP honlapján olvasható tudósítás szerint a választmány felhatalmazták az MSZP elnökét, Molnár Gyulát és Karácsony Gergely miniszterelnök-jelöltet arra, hogy folytassanak tárgyalásokat a Magyar Liberális Párttal való együttműködésről. Ennek határideje meglehetősen szoros: szombat délelőtt 10 óra. A hvg.hu úgy tudja, Fodor nem, de Bősz Anett megkaphatja a 15. helyet a listán.
A Republikon Intézet a minap készített a 24.hu számára egy mandátumbecslést, amely két forgatókönyvvel számolt.
Gyurcsánnyal súlyosbított nehéz szülés
Az MSZP-Párbeszéd országos lista azért készült el ilyen lassan, mert a szocialistáknál sokan az utolsó pillanatig bíztak abban, hogy sikerül Gyurcsány Ferencet rávenni arra, hogy közös listán induljon a Demokratikus Koalíció is az MSZP-vel. Annak ellenére, hogy a DK már tavaly szeptember 30-án kongresszusi határozatot hozott arról, hogy külön listán indulnak.
Gyurcsány ebbe nem ment bele, mert így
- nem kell a szocikkal arról tárgyalnia, hogy kik és hányan kerülnek a DK-ból befutónak gondolt helyre, saját listával több mandátumra számít Gyurcsány,
- nem kell 15 százalékot elérni listán ahhoz, hogy parlamentbe jusson mindhárom párt (az 5 százalékos parlamenti küszöb minden közös listára lépő párt után 5 százalékkal nő, tehát az MSZP-Párbeszédnek legalább 10 százalékot kell majd szereznie),
- egyénikben a 2014-esnél lényegesen jobb megegyezést csikart ki a Botka László lemondása után gyengélkedő MSZP-ből Gyurcsány (106 választókerületből 60 jutott a szocialistáknak, 46 a DK-nak, köztük több nyerhető, mint 2014-ben), ezért a töredékszavazatokból is jobban profitál a DK, ami közös listánál nem lenne akkora nyereség.
És ha már szóba jött Botka, azt is érdemes megjegyezni, hogy az MSZP országos listájának összeállítását az is lényegesen lassította, hogy a volt MSZP-s miniszterelnök-jelölt egészen 2017. október 2-ai lemondásáig azt erőltette, hogy MSZP-DK közös lista legyen, de úgy, hogy Gyurcsány Ferenc nem lehet rajta a listán. Erről pedig mindenki tudta rajta kívül, hogy politikai sci-fi.
Így érdemben csak Botka lemondása után tudott elkezdeni tárgyalni az MSZP a DK-val a jelöltekről és a listáról. Nem véletlen, hogy Botka két nappal azután mondott le, hogy a DK döntött a külön listáról. És öt nappal azután, hogy a Medián 25 éves mélyponton mérte az MSZP-t.
Sok szoci már a rajt előtt elvérzett
Így több ismertebb politikus is rávágta az MSZP-re az ajtót:
- kilépett Velez Árpád, korábbi pártigazgató
- Horváth Imre, Újpest országgyűlési képviselője, aki helyett egyéniben a DK-s Varju László indul,
- Bárándy Gergely, országgyűlési képviselő, aki azt mondta, nem politizál tovább, pletykák ellenére az LMP-ben sem,
- illetve legutóbb Gyöngyös szocialista polgármestere, Hiesz György búcsúzott majdnem könnyek között az MSZP-től, mert az a hír jutott a fülébe, hogy a listáról lehúzott Fodor Gábort indítanák helyette.
Végezetül az Együttről is kell pár szót szólni. Ők egyéniben szeretnének koordinálni a többi baloldali párttal, de az MSZP nem túl nyitott erre, mivel a DK-nak már így is sok, köztük elég jó körzetet adtak oda. Juhász Péter Együtt-elnök többször ostorozta emiatt a szocikat, akik viszont arra kényszerítették volna az Együtt potenciális jelöltjeit, hogy menjenek fel a listájukra, és induljanak szegfűs logó alatt.
Erre azonban az Együtt nem voltak hajlandó, ezért azokban az evk-kban feszül egymásnak a két párt, ahol az Együtt úgy gondolja, hogy jobb az ő jelöltje. Például a budapesti 1-es körzetben Juhász Péter (a jelen állás szerint a párbeszédes V. Naszályi Mártával szemben), illetve a 2014-ben Csepelen nyerni tudó Szabó Szabolcs, akire az MSZP-sek ráindították a püspökladányi Bangóné Borbély Ildikót.
Kiemelt képünkön Kunhalmi Ágnes, az MSZP budapesti elnöke és Karácsony Gergely, a Párbeszéd társelnöke, pártja és az MSZP miniszterelnök-jelöltje az MSZP budapesti évadnyitó rendezvényén a Dürer Rendezvényházban 2018. január 10-én.
Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI