Megírtuk, 22 év után menni kell a makói gimnázium igazgatójának, aki kritizálta a kormány oktatáspolitikáját.
A Magyar Nemzetnek adott interjújában Rója István elmondta, még nem értesítették hivatalosan arról, hogy érvénytelenítették az igazgatói pályázatát, ezt csak a sajtóból tudja.
Szerinte azért nem akarják, hogy igazgató legyen, mert
Sejtette, hogy ez lesz a vége, de reménykedett abban, hogy a szülők és a tantestület pozitív véleménye számít majd valamit.
A politikai nyomásról azt mondta:
Egy alkalommal érzékeltem felelősségrevonás-félét. Lázár János miniszter úr egyszer Makón járt, akkor megkérdezte tőlem, miért írtam alá a miskolci Herman Ottó Gimnázium kiáltványát. Én ekkor kedvesen, udvariasan válaszoltam neki, és úgy gondolom ma is. Minden szavam igaz volt.
Szerinte ez az oka annak, hogy már nem akarják őt az igazgatói székben látni.
A helyi Fidesz-frakció állítja, azért kell mennie, mert a gimnáziumban évek óta romlik az oktatás színvonala. Rója szerint viszont
a magyar oktatás színvonala romlik, nem a makóié.
Úgy látja, nagyon sok felesleges terhet cipelünk az oktatásban: rengeteg órája van a gyerekeknek és a pedagógusoknak is.
Nem érti, miért akarják bevezetni, hogy csak akkor felvételizhet a gyerek a felsőoktatásba, ha van nyelvvizsgája.
Hogy Medgyesbodzáson rajztanár legyen valaki, minek ahhoz középfokú angol nyelvvizsga?
– mondja az MNO-nak.
Szerinte az oktatás nagy tankerületi hálózatot is cipel, rengeteg hivatalnokkal, ráadásul a pénz is kevés:
Most ott tartunk, hogy amíg a nemzeti bank alapítványa milliókért vásárolt szőnyeget, addig a gimnáziumban nem lehet szakkört tartani, mert nincs rá keret.
Arra a legbüszkébb, hogy jó összhangot teremtetett az iskolában, nem sumákoltak, őszintén beszéltek egymással. Szerinte a pedagógiát nem lehet szigorúan csak törvényekkel szabályozni, ez egy emberi, érzelmi tevékenység, amelyben a szeretet is benne van.
Rója István terve szerint a nyugdíjig hátralévő öt évét a gimnáziumban tölti, immár „csak” pedagógusként.