A Fidesz árnyékában komoly verseny zajlik a Jobbik és az MSZP között azért, hogy melyik párt látszódjon a kormánypárt kihívójának a 2018-as országgyűlési választáson. Az utóbbi hónapokban a Jobbik tűnt elveszettebbnek, a párt a menekültválság óta képtelen volt növelni támogatottságát, sőt olyan ügyet sem talált, amellyel erre képes lehetett volna.
Sokan úgy gondolták, hogy a szegedi polgármester belépője csupán PR-akció, ám mivel feltételei nem teljesülnek, gyorsan visszavonul. A politikus diktátumát a papírformának megfelelően visszautasították a megszólítottak, Gyurcsány Ferenc például nem hajlandó hátrább húzódni, az LMP és az Együtt pedig nem kért a közös indulásból. Ám a várakozásokkal ellentétben Botka a nehezebb út mellett döntött és nem adta fel a meccset a kezdő sípszó előtt.
Elindult az MSZP Fizessenek a gazdagok! kampánya, biztató adatok jelentek meg Botka népszerűségéről és ismertségéről, úgy tűnt, a szocialisták teret nyerhetnek. Vagy legalábbis hoszú idő óta először úgy jelentek meg, mint akiknek van ötletük arra, hogy mihez kezdjenek magukkal.
Az attakot Simicska Ádám vezette, ám a nagyvállalkozó is beszállt a rohamba és hvg.hu-nak azt mondta a Fideszről: ez egy büdös bűnöző banda. A 24.hu-nak pedig arról beszélt, Orbán Viktor Roszatom-pénzből tette volna tönkre az RTL Klubot.
A Simicskák produkciója után újra a nagyvállalkozó miniszterelnökkel való konfliktusáról szól a politika. Olyannyira, hogy Török Gábor a lapunknak adott interjúban egyenesen azt mondta: ez a legnagyobb fenyegetés, amivel eddig a kormányfő találkozott. És egy hete már az sem titok, hogy Simicska Lajos minden szimpátiája a Jobbiké. Azé a pártté, amelynek nemrég elindult a plakátkampánya is. Az üzenet az: Ti dolgoztok! Ők lopnak. A középpontban Orbán Viktor, Mészáros Lőrinc, Rogán Antal és Habony Árpád van. A Fidesz máris megígérte: hasonló kampánnyal vág vissza.
“Laci az egyetlen remény”
Botka tehát kikerült a reflektorfényből, így szerény médiafelülettel, kevés erőforrásból kellene növelnie az MSZP támogatóinak számát. Igaz, senki nem ígérte neki, hogy könnyű lesz a feladat. Alighanem éppen annak kilátástalansága miatt maradt ki évekig a fődosorból. Nagyon régen győzködik, hogy álljon a szocialista párt élére. Azon kevés MSZP-sek egyike, akiket nem használt el az úgynevezett elmúlt nyolc év. Ráadásul sorra húzta be Szegeden az önkormányzati választásokat. Nem csoda, hogy a szocialisták egyik korábbi elnöke úgy fogalmazott: “Laci az egyetlen remény”.
Tapasztalt politikus, többször volt már reménytelennek látszó helyzetben, ám keserves küzdelemmel pályán tartotta magát és pártját. Biztosra lehetett venni, hogy háborús helyzetben nem lengeti majd a fehér zászlót. Bele is vetette magát a küzdelembe, amit könnyen megtehet, hiszen hívei alighanem beviszik a parlamentbe, bármi történik is. Bár nincsenek félmillióan, mint mondja, de elég ha 300 ezren lesznek a döntő pillanatban.
Az a szavazói tömeg pedig nagyon kellene Botkának, akinek egymillió új szavazóra lenne szüksége ahhoz, hogy esélye legyen a kormányváltásra. Eddig azonban nem hozott pluszt. A Republikon Intézet legfrissebb kutatásából kiderült, hogy a március közepén zajló vizsgálat szerint a teljes népességben egy, a pártválasztók között 2 százalékpontot erősödött az MSZP. Kiderült az is, hogy csupán a 64 évesnél idősebbek között vannak többségben azok, akik baloldali-liberális kormányt látnának szívesen, de ettől nem lett több szocialista szavazó, legfeljebb elszántabb a nyugdíjas tömeg.
Az MSZP készítetett egy saját felmérést is a ZRI Závecz Research Intézettel, e szerint a párt negyedik hónapja áll 12 százalékon áll és a politikától távolságot tartó választók aránya 35-ről 38 százalékra nőtt.
A szocialista párton belül nem mindenki örül Botka baloldali populizmusba hajló fordulatának, mert ezzel szerintük a tábort nem lehet szélesíteni, legfeljebb mélyíteni, ahogy ez látszik is. Botka szerint viszont a baloldali kísérlet az egyetlen lehetséges út a szocialisták előtt, a luxusadó, az egyenlőtlenségre fókuszáló kampány, a radikalizmus egyirányba mutat. Hogy ennek lehet-e eredménye, arra sokan voltak kíváncsiak, a párton belül nagyon várták a hónap végét, de a legtöbben nem erre az eredményre számítottak.
Sok a zászló, kicsi a tábor
Úgy tudjuk, Botka – ha marad kormányfőjelölt – őszig senkivel nem ül le a közös indulásról tárgyalni, arra vár, hogy addig erősödjenek, míg a többi párt lesz kénytelen hozzájuk alkalmazkodni. Ez azonban a mostani kutatásokból nem látszik. Igaz, a szegedi városvezető hivatalosan még nem is miniszterelnök-jelölt, csak elnökségi és választmányi felhatalmazással bír, a végső döntést azonban a kongresszus mondja majd ki – a választmány javaslatára – a jelöltállításról. Ha a májusi választmányi ülésig nem javulnak a számok, az megnehezítheti Botka dolgát.
Április végére az MSZP újabb kutatást rendelt, ebben már erősödést kellene felmutatnia Botkának. A pártvezetés nagy reményeket fűz a jelenleg zajló országjáráshoz, illetve szakaszzáró rendezvénynek a május 1-jei eseményt szánja. Molnár Gyula és társai a megszokottnál politikusabb majálisra készülnek, azaz a baloldali, munkás ünnepen erőt akarnak mutatni a szocialisták. Kérdés, van-e bármennyi erő is bennük.
Egyelőre biztosan nincs annyi, hogy az akár csak elgondolkoztassa a többi kispártot a szövetkezésről. Az LMP már korábban úgy határozott, hogy önállóan indul, a Momentum pártokkal nem fogna össze, a Juhász Péter vezette Együtt pedig új pólust építene – az LMP-vel, a Momentummal, a Kétfarkú Kutya Párttal és a Párbeszéddel. (Az előbbi három nem kér ebből.)
Bukóforduló
A jelenlegi helyzetben könnyen előfordulhat, hogy Botka megbukik, megköszöni a lehetőséget és visszahúzódik Szegedre, az MSZP nélküle összefog a DK-val, a többi pár meg indul, ahogy tud. Ez lényegében baloldali előválasztás lehetne a 2022-es választásra, mert világos, hogy több szereplő nem jutna be a parlamentbe sem.
Ám erről most kevés szó esik, mert mindenki Simicska Lajosra koncentrál. Mert a baloldali ellenzéknek hét év fideszes kormányzás után sincs annyi ereje, hogy kérlelhetetlen kihívónak tűnjön. A fenyegetettség, amit jelent, eltörpül a milliárdos jelentette veszély mellett.